Juncker: Žiadny Schengen, žiadne euro

zdroj: euractiv.com

Jean-Claude Juncker včera (25. novembra) vystúpil pred plénom Európskeho parlamentu po prvýkrát od teroristických útokov v Paríži spred dvoch týždňov. V príhovore europoslancom povedal, že zánik Schengenu by ohrozil aj existenciu spoločnej európskej meny.

„Jednotná mena bez Schengenu nedáva zmysel, pretože ľudia sa nemôžu voľne pohybovať, aby ju mohli využívať. Schengen je jedným z hlavných pilierov európskeho projektu,“ uviedol Juncker.

Schengenský priestor združuje 26 krajín. Jeho súčasťou nie je päť členských štátov EÚ – Veľká Británia, Írsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko. Na druhej strane sa na schengenskej spolupráci podieľajú štyri krajiny mimo EÚ. Sú to Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Nórsko a Island.

Schengenský priestor bez hraníc je hlavnou oporou slobodného pohybu, ktorý je základným princípom fungovania jednotného trhu v rámci únie. Obnovenie hraničných kontrol by obmedzovalo aj obchod v rámci EÚ.

V dôsledku zlyhávajúcej kontroly na vonkajšej hranici EÚ niektoré členské štáty Schengenu pristúpili v posledných mesiacoch k zavedeniu dočasných hraničných kontrol na vlastných hraniciach. Najskôr išlo o reakciu na migračný tlak. Po útokoch v Paríži sa k dôvodom pridali aj obavy z terorizmu. Francúzsko dokonca oznámilo, že bude vykonávať hraničné kontroly do odvolania.

Predseda Komisie zhodnotil, že momentálne je Schengen v „čiastočne komatóznom stave“ a Európania sa musia pokúsiť oživiť jeho podstatu.

Junckerove výroky mnohí vnímajú ako znak, že rozpory vo vnútri únie, ktoré spôsobila migračná kríza, by mohli otriasť základmi európskej konštrukcie.

Prepojenie vníma aj Merkelová

V podobnom duchu ako Juncker sa včera v Berlíne vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Prerozdelenie utečencov medzi štátmi EÚ označila za súčasť politického riešenia s cieľom zachovať Schengen.

Kancelárka vidí prepojenie medzi problémami s fungovaním Schengenu a spoločnej meny. Podľa nej vyplývajú z neadekvátneho politického nastavenia týchto projektov už v ich začiatkoch.

Pozor na pojmy

Počas debaty v parlamente vystúpila aj francúzska europoslankyňa Marine Le Penová, ktorá v tradičnej línii jej krajne pravicovej strany Národný front opäť vyzvala na obnovenie národných hraníc v Európe. Argumentovala pri tom tým, že spolu s migrantmi sa do Európy dostávajú aj teroristi, „čo je realita, ktorá sa nedá prehliadať“.

Juncker varoval pred stotožňovaním utečencov s teroristami. „Páchatelia útokov v Paríži sú presne tí, pred ktorými utečenci utekajú,“ uviedol predseda Komisie.

Zároveň vyzval na lepšiu koordináciu spravodajských služieb. Apeloval na europoslancov, aby sprísnili pripravovanú smernicu o osobných záznamoch cestujúcich (PNR). Mala by sa podľa neho vzťahovať aj na pasažierov letov v rámci EÚ.

Rovnakú požiadavku vyjadrili aj ministri spravodlivosti a vnútra členských štátov EÚ. Smernica však v niektorých aspektoch naráža na obavy z narúšania súkromia občanov EÚ.

Predseda skupiny Socialistov a demokratov v Európskom parlamente, Gianni Pittella, vyhlásil, že europoslanci sa budú snažiť dosiahnuť dohodu o smernici do konca roka.

Juncker potvrdil aj zámer Komisie predložiť návrh vytvorenia spoločnej európskej hraničnej polície vrátane spoločnej ochrany pobrežia. Komisia by mala návrh prezentovať v decembri.