Juncker zreorganizoval svoj tím, jeho kabinetu bude prvýkrát šéfovať žena 

Jean-Claude Juncker a Clara Martinezová Alberolaová [EC AV]

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, urobil v stredu 21. februára zmeny v tíme svojich najbližších spolupracovníkov. Za nového generálneho tajomníka Komisie vymenoval doterajšieho šéfa svojho kabinetu, Martina Selmayra, na ktorého miesto nastúpila Clara Martínezová Alberolová. Informovala o tom na svojej stránke Európska komisia.

Generálnym tajomníkom Európskej komisie bol doposiaľ 61-ročný Holanďan Alexander Italianer, ktorý po 32 rokoch požiadal o odchod do dôchodku. Na čele generálneho sekretariátu, ktorý koordinuje fungovanie Európskej komisie a zaisťuje jej administratívnu činnosť, stál od roku 2015.

Rada EÚ nominovala na post viceprezidenta ECB „pragmatika“ De Guindosa

Španielsko bude mať po čase svojho zástupcu vo Výkonnej rade Európskej centrálnej banky (ECB). Nomináciu španielskeho ministra financií Luisa de Guindosa dnes formálne potvrdila Rada EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti.

Kolégium komisárov podporilo Junckerov návrh, aby sa novým generálnym tajomníkom stal 47-ročný nemecký právnik Martin Selmayr. Funkcie sa – ako vôbec prvý Nemec na tomto poste – oficiálne ujme od 1. marca.

Podľa agentúry Reuters je Selmayr vnímaný ako jeden z najvplyvnejších a zároveň najkontroverznejších hráčov v rámci bruselských inštitúcií.

https://twitter.com/EU_Commission/status/966250769375793152

Jeho vymenovanie na dôležitý post generálneho tajomníka Komisie by mohlo signalizovať, že Selmayr zostane pracovať v Európskej komisii aj po vypršaní mandátu súčasnej Komisie koncom roka 2019, píše Reuters.

Juncker však zdôraznil, že o tom, či Selmayr zostane generálnym tajomníkom aj po roku 2019, rozhodne predseda budúcej európskej exekutívy.

Predseda Komisie zároveň vymenoval španielsku právničku Claru Martínezovú Alberolovú za šéfku svojho kabinetu. Ide vôbec o prvú ženu v histórii, ktorá bude viesť kabinet predsedu Európskej komisie.

Jej zástupcom bude doterajší Junckerov poradca pre diplomatické otázky Richard Szostak, ktorý má poľské aj britské občianstvo. Martínézová Alberolová bola doposiaľ Selmayrovou zástupkyňou.