Junckerov prejav v Twitter-sfére

Juncker, SOTEU

Jean-Claude Juncker v europarlamente. FOTO-TASR/AP (Francois Badias)

Online sociálne médiá vytvárajú priestor pre rozšírenie diskusie, väčšiu interakciu. Môžu prispieť k vytvoreniu „európskej verejnej sféry“? Analýza tweetov Junckerovho Prejavu o stave EÚ ukazuje, že je to zložitejšie.

Javier Ruiz-Soler z European University Institute skúmal 59 433 tweetov, ktoré 14. septembra reagovali na Junckerov Prejav o stave Európskej únie, a používali hashtag #soteu.

Prejav Jean-Claude Junckera o stave Európskej únie: video

Výsledky zhŕňa do troch pozorovaní, ktoré podľa autora do istej miery ilustrujú mechanizmus fungovania sociálnych online sietí a ich možný vplyv na verejnú diskusiu:

Krátke trvanie online diskusií

Požívanie #soteu bolo výrazne intenzívnejšie počas Junckerovho prejavu. Pár hodín pred ním, aj po ňom, bola intenzita rádovo menšia. Po väčšinu roka je podľa štatistík takmer nepoužívaný.

Šírenie informácie, nie diskusia

V sieti vzťahov medzi užívateľmi diskutujúcimi o Junckerovom prejave hrá dominantnú úlohu malý počet účtov. Užívatelia nevedú konverzácie priamo medzi sebou, ale referujú na twitterové účty  inštitúcií, politikov, či médií. Osobné siete tak slúžia najmä na šírenie informácií, nie diskusiu.

V diskusii o Junckerovom prejave dominoval malý počet účtov “tradičných” aktérov

Dominancia tradičných aktérov

Prvú dvadsiatku najdôležitejších účtov, z pohľadu šírenia informácií, obsadili najmä európske inštitúcie (Parlament a Komisia), európske politické strany a individuálni politici. Prvá mimovládna organizácia je až na jedenástom mieste (JEF Europe), v dvadsiatke sú len dve médiá (EurActiv.com a EurActiv.sk) a dvaja individuálni novinári (@be_herrero píše pre El Mundo a @gioianniello je na voľnej nohe).

V prvej dvadsiatke najdôležitejších účtov sú dve médiá: EurActiv.com a EurActiv.sk

V závere autor pripomína že pozorovania nie sú až tak prekvapujúce, vzhľadom na vysoko špecifický charakter Junckerovho prejavu. Populárnejšie témy z európskej politiky vykazujú väčšiu heterogenitu interakcií, aj užívateľov, medzi ktorými zohráva dôležitejšiu úlohu občianska spoločnosť, či nezávislé osobné účty.

Analýza je v plnom znení uverejnená na blogu London School of Economics.