Vo francúzskych pravicových primárkach súperia expremiér a exprezident

Alain Juppé, Nicolas Sarkozy, francuzske volby 2017

Alain Juppé (vpravo) a Nicolas Sarkozy. FOTO-TASR/AP

Bývalý francúzsky premiér Alain Juppé bol vo štvrtok večer najpresvedčivejším politikom spomedzi všetkých pravicových kandidátov na francúzskeho prezidenta súťažiacich v straníckych primárkach, keď zvíťazil aj v druhom kole televíznych debát. Píše o tom tlačová agentúra Belga.

Juppé v druhej televíznej debate podľa prieskumu spoločnosti Elabe predbehol exprezidenta Nicolasa Sarkozyho o desať bodov, keď získal 34 percent priazne televíznych divákov a Sarkozy 24 percent.

Juppé, ktorý je v súčasnosti starostom mesta Bordeaux, bol podľa prieskumov víťazom aj prvej televíznej debaty účastníkov pravicových primárok. Vo štvrtok večer sa na ďalších priečkach diváckych preferencií ocitli Francois Fillon (15 percent), Bruno Le Maire (desať percent), Nathalie Kosciusková-Morizetová (sedem percent), Jean-Frédéric Poisson (päť percent) a Jean-Francois Copé (štyri percentá).

Prieskumy zároveň naznačili, že v tábore pravicových a centristických voličov má mierny náskok Sarkozy (31 percent) pred Juppém (28 percent).

Prieskum verejnej mienky bol vykonaný prostredníctvom internetového hlasovania po skončení televíznej debaty na vzorke 985 divákov starších ako 18 rokov.