Juppé sa ponúkol, ako kandidát pravice. Ak Fillon odstúpi

Alain Juppé, François Fillon

Alain Juppé (vľavo) a François Fillon. FOTO-TASR/AP

Vyše dve tretiny francúzskych voličov sa domnievajú, že kandidát Republikánov na prezidentský úrad François Fillon robí chybu, keď nestiahol svoju kandidatúru.

Bývalý premiér Alain Juppé, ktorého Fillon porazil v straníckych primárkach medzitým oznámil, že by mohol kandidovať namiesto neho. Ale len ak Fillon dobrovoľne odstúpi a ak sa strana jednoznačne zaňho postaví.

Fillon robí podľa Francúzov chybu

Prieskum verejnej mienky uskutočnený na objednávku rozhlasového a televízneho kanálu FranceInfo naznačil, že až 70 percent Francúzov sa domnieva, že Fillon robí chybu, keď sa odmieta vzdať súťaže o Elyzejský palác.

Respondenti sa tak vyslovili v súvislosti so škandálom Penelopagate, ktorému Fillon čelí kvôli tomu, že fiktívne zamestnával svoju manželku a deti vo svojom bývalom parlamentnom úrade.

Názor, že Fillon by mal svoju kandidatúru stiahnuť prejavilo 33 percent voličov konzervatívnej pravice a 59 percent prívržencov Republikánov si myslí, že iný kandidát ich strany by dosiahol vo voľbách lepšie výsledky ako Fillon.

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil formou internetovej ankety v dňoch 1. a 2. marca na reprezentatívnej vzorke oprávnených voličov.

Považuje sa za „bojovníka“

Fillon sa však aj napriek škandálu spojenému s jeho manželkou, domovým prehliadkam a hrozbe súdneho vyšetrovania kvôli sprenevere verejných zdrojov nevzdáva súboja o prezidentské kreslo. Naopak, sľubuje oživiť svoju predvolebnú kampaň.

„Máte pred sebou bojovníka,“ oznámil vo štvrtok pred svojimi voličmi v meste Nîmes na juhu Francúzska.

Na nedeľu bola dokonca zvolaná manifestácia na podporu Fillona, ktorá sa uskutoční na známom parížskom námestí Trocadero.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti informovala, že mimo súboja o úrad prezidenta nezostáva ani bývalý premiér a súčasný starosta Bordeaux Alain Juppé. Ten vyhlásil, že ak Fillon svoju kandidatúru stiahne, nebude sa „nasilu ponúkať“ ako náhradník. Svoju možnú kandidatúrou podmienil splnením dvoch požiadaviek: so svojím odstúpením musí súhlasiť samotný Fillon a Juppé musí mať zaručenú jednomyseľnú podporu strany Republikáni.