Kaczynski: Šanca na dohodu o zmluve je 95-98%

Krátka správa

Nicola Sarkozy sa 8. októbra stretol v Paríži so svojim poľským kolegom Lechom Kaczynským. Cieľom stretnutia bolo zmierniť riziko, že sa na poslednú chvíľu objavia námietky z poľskej strany.

„Som presvedčený, že budeme schopní dosiahnuť dohodu“, povadal Kaczynski na tlačovej konferencii po stretnutí a dodal: „Odhadujem šance na úspech v Lisabone na 95-98 %.

Posledné pochybnosti yvvoláva len poľská požiadavka zahrnúť tzv. ioanninský mechanizmus priamo do textu zmluvy, ktorý sa zatiaľ objavuje len v sprievodných textoch. Ioanninský kompromis je systém, podľa ktorého sa rozhodnutia môžu oddialiť, ak určitý počet štátov vysloví proti nim námietku, a to aj vtedy ak tieto štáty nedosahujú veľkosť blokujúcej menšiny.

Kaczynski túto otázku zmietol pod koberec: „To čo sa ešte musí doriešiť sú už len detaily.“

Lídri EÚ budú rokovať o pripravenom návrhu zmluvy, ktorý reformuje inštitúcie EÚ na neformálnom summite v Lisabone 18.-19. októbra 2007.

Podľa európskych diplomatov, predstavuje Poľsko a jeho postoj jedinú ostávajúcu otázku. Právny experti nedávno vyriešili väčšinu ostatných otázok, ako napríklad výnimka Británie z Charty základných práv a niektorých ustanovení týkajúcich sa Schengenskej dohody.

Britskí poslanci napriek týmto výnimkám požadujú referendum o novej zmluve pričom tvrdia, že nová zmluva je ekvivalentná navrhovanej Ústavnej zmluve odmietnutej vo Francúzsku a Holandsku. Konzervatívny britský poslanec Timothy Kirkhope povedal: „Neochota Gordona Browna poddať sa rastúcemu tlaku na vypísanie refrenda dokazuje, že sa vláde nedá veriť. Táto labouristická vláda sľúbila britskému národu referendum a prišiel čas tento sľub splniť.