Kaczyński sa pod Lisabonskú zmluvu nepodpíše

Lech Kaczynski a Nicolas Sarkozy, Zdroj: www.prezydent.pl

Poľský veľvyslanec pri EÚ Jan Tombiński už minulý týždeň pre EurActiv naznačil, že írske “nie” môže mať vplyv na finálnu fázu ratifikačného procesu v Poľsku. Poľský prezident Lech Kaczyński pre poľské noviny Dziennik povedal, že nateraz Lisabonskú zmluvu nepodpíše. Bez prezidentského podpisu, Poľsko nemôže formálne ukončiť ratifikáciu. Titulok poľského denníka je veľavravný: “Prezident: Zmluva je mŕtva. Nepodpíše ju”.

“V tomto okamihu je otázka zmluvy zbytočná. Je tažké povedať ako toto celé skončí”, povadal Kaczyński a dodal: “Nie je seriózne hovoriť, že bez Zmluvy nebude žiadna Únia.” Prirovnal situáciu po írskom “nie” k následkom negatívnych výsledkov ľudových hlasovaní vo Francúzsku a v Holandsku v roku 2005. Vtedy bol ratifikačný proces zastavený.

Postoj poľského prezidenta ocenila slovenská europoslankyňa Anna Záborská. „Pán prezident Kaczynski má pravdu. Ak si ceníme dohody a rovnosť všetkých štátov v Európskej únii, je úplne jedno, či novú zmluvu odmietne Nemecko, Francúzsko alebo Írsko. Ak dnes niekto nerešpektuje rozhodnutie Írska, spochybňuje jeho rovnosť medzi ostatnými, a teda útočí aj na Slovensko a všetky malé štáty. Kaczynski svojím postojom podľa Anny Záborskej zastupuje aj mnohých Slovákov, ktorí sa podobnej odvahy od svojej politickej reprezentácie dočkať nemôžu. “Je zaujímavé, že Brusel dnes vidí väčší problém v poľskom, českom či írskom vlastenectve ako v nacionalizme bývalých komunistov”, uzavrela.

Vyjadrenia poľského prezidenta, ktorý pred rokom spolu so svojim bratom – dvojčaťom Jaroslawom, hrozil vetovaním dohody o texte zmluvy, ak sa v jej obsahu neobjavia poľské požiadavky, kontrastuje s názorom väčšiny európskych lídrov. Snaha o oživenie dokumentu by mohla vyústiť do toho, že Írsko bude hlasovať o zmluve po druhýkrát, tak ako v roku 2002 hlasovalo po druhýkrát o zmluve z Nice. K tomu smerujú aj snahy Francúzskeho predsedníctva EÚ a Kaczyńského komentár prichádza v prvý deň Francúzska na čele Únie.

Podobne aj nemecký prezident Horst Köhler vyhlásil, že Lisabonskú zmluvu nepodpíše pokiaľ ústavný súd v Karlsruhe nerozhodne o dvoch podnetoch, ktoré ústavnosť dokumentu v Nemecku spochybnili. Na rozsudok o súlade s ústavou sa čaká aj v Českej republike. 

Nicolas Sarkozy 11. júla pocestuje do Írska, kde sa stretne s premiérom Brianom Cowenom a spolu budú hľadať odpoveď na otázku ako ďalej s Lisabonskou zmluvou.