Kam sa odchádza z Európskej komisie

Foto: www.mmisso.com

Podpredsedníčka končiacej Barrosovej komisie zodpovedná za medzi-ištitucionálne vzťahy a komunikáciu Margot Wallström bola vymenovaná za špeciálnu vyslankyňu OSN pre problém sexuálneho násilia v konfliktoch.

Zdroj blízky Wallström pre EurActiv uviedol, že nový post je v jej kariére logickým krokom, keďže v minulosti bola hovorkyňou mnohých iniciatív pre práva žien. Počas desiatich rokov ako členka EK mnohokrát vystupovala ako zástankyňa kvót pre ženy v politike.

Pôvodne mala Wallström v pláne po relatívne dlhej kariére odísť z politiky, ktorú začala, keď bola ako 24-ročná zvolená za poslankyňu v rodnom Švédsku. Ponuka z OSN sa jej ale javila ako „neodolateľná“, tvrdí jej blízky zdroj. Za novou pozíciou sa sťahuje do New Yorku.

Kuneva zostáva

Odchádzajúca bulharská komisárka Meglena Kuneva, o ktorej je známe, že bola Barrosovou obľúbenkyňou, bude zastávať funkciu šéfky Skupiny európskych politických poradcov (BEPA), čo je niečo ako interný think-tank Európskej komisie.

Napriek tomu, že sa jej v portfóliu ochrany spotrebiteľa v predchádzajúcom období darilo, jej šance na to, že dostane opätovnú nomináciu do EK klesli na nulu po tom, čo voľby v Bulharsku vyhral Bojko Borissov.

Ten dal hneď najavo, že Kunevou, ktorá patrí k opozícii do novej Komisie nepočíta. Barrosovi sa však podarilo ponechať ju v Komisii, hoci iným spôsobom.

Pozorovatelia sa domnievajú, že Barroso chce týmto krokom spraviť z BEPA viac politický orgán. Dosadenie svojho človeka do jeho vedenia mu dá tiež viac kontroly nad jeho výstupmi.

Ostatní

Günter Verheugen (Nemecko, SPD) – Podnikania a priemysel

V januári sa potvrdilo, že Verheugen bude čestným profesorom na Viadrina Europa Univerzite vo Frankfurte, kde začne vyučovať v na jeseň tohto roku.

Jacques Barrot (Francúzsko, EPP) – Spravodlivosť, sloboda, bezpečnosť

Podľa EurActiv.fr sa v francúzskych médiách špekuluje, že bude nominovaný do Ústavnej rady, čo je najvyšší orgán dohľadu nad ústavou vo Francúzsku.

László Kovács (Maďarsko, socialista) – Dane a colná únia

Kovács má v pláne návrat do národnej politiky. Očakáva sa, že bude kandidovať v tohtoročných parlamentných voľbách.

Joe Borg (Malta, EPP) – Rybolov

Podľa svojich asistentov nemá v pláne pokračovať s politickou kariérou ani zastávať žiadny verejný úrad.

Leonard Orban (Rumunsko) – Multilingvizmus

Podľa EurActiv.ro sa Orban vracia domov, kde by rád prispel k zlepšeniu vzťahov medzi Bruselom a Bukurešťou. Podľa jeho vyjadrení by to mohlo byť v rámci akademického pôsobenia.

Mariann Fischer Boel (Dánsko, ALDE) – Poľnohospodárstvo

V rozhovore pre EurActiv z novembra 2009 naznačila, že sa plánuje stiahnuť z verejného života, vrátiť sa na dánsky vidiek a venovať sa vnúčatám.

Charlie McCreevy (Írsko, ALDE) – Vnútorný trh a služby

Zatiaľ neoznámil žiadne definitívne plány, ale pláne sa stiahnuť z verejného života. Podľa medializovaných správ by mohol prijať miesto v správnej rade niektorej írskej spoločnosti.

Stavros Dimas (Grécko, EPP) – Životné prostredie

Podľa šéfa jeho kabinetu nemá Dimas iné plány ako príležitostne prednášať.

Benita Ferrero-Waldner (Rakúsko, EPP) – Vonkajšie vzťahy

Nebola úspešná v kandidatúre na post šéfky UNESCO, ktorý obsadila Bulharka Irina Bokova. Nevie sa aké sú jej ďalšie plány.