Kampaň do európskych volieb začala už naplno

Minulý týždeň ohlásila volebné heslo strana Smer-SD. Je ním „V Európe volíme úspešné Slovensko“.

„Chceme vysvetliť, že sme za Európu ľudí a nie za Európu bánk. Sme za Európu rastu a nie nezmyselných škrtov, kvalitnej práce, nie nezamestnanosti, za Európu sociálnej spravodlivosti, nie daňových podvodov. Európu demokratickú, nie byrokratickú, hodnôt, nie peňazí“, zhustil odkaz strany v eurovoľbách líder kandidátky a nominant do novej Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Ten sa už aktívne zapojil do kampane, kvôli čomu musel dočasne opustiť svoj súčasný post podpredsedu Európskej komisie.

„Prosím nepodceňujme tieto voľby, ide o obsadenie mimoriadne významnej inštitúcie, v ktorej sa zatiaľ Slovensku veľmi dobre darilo", vyzýva predseda Smer-SD a premiér Robert Fico. Sám chce kampaň aktívne podporiť. Na tlačovej konferencii využil v prospech EÚ čísla z  Hodnotiacej správy k 10. výročiu členstva Slovenska v EÚ.

„Nechceme byť iba krajinou, ktorá len natŕča ruku, ale krajina, na ktorú sa dá spoľahnúť v krízových chvíľach“, vyhlásil.  

Šefčovič detailnejšie predstavil ďalšiu päticu kandidátov Smeru. Monika Flašíková Beňová sa podľa neho bude v novom EP uchádzať o miesto vo výbore pre nezamestnanosť, kde sa bude venovať fungovaniu systému minimálnych miezd a naďalej sa bude zaoberať aj ľudskými právami.

Monika Smolková chce pokračovať v zameraní na regionálne fondy. U Vladimíra Maňku vyzdvihol spravodajcovanie európskeho rozpočtu a u Borisa Zalu expertízu v zahraničnej politike. Gabriela Kecskésova, ktorá uzatvára prvú šesticu má ambíciu pôsobiť „v strategickom“ výbore pre vedu, priemysel a energetiku.

Smer-SD zatiaľ však nepredstavil volebný program. 

Jedny z najdôležitejších

Dôležitosť európskych volieb komunikuje svojim voličom aj KDH, aj keď z iného pohľadu. Program KDH do eurovolieb nesie názov "Silná rodina, lepšia Európa". 

Novozvolení členovia EP rozhodnú, či sa politika EÚ vydá smerom ďalšieho oslabovania rodiny a spochybňovania osvedčených hodnôt, ktorú ponúkajú európski socialisti a liberáli, alebo sa vráti na cestu kresťanských demokratov so zameraním na zamestnanosť, životnú úroveň a silné rodiny. Vyhlásil to minulý týždeň predseda KDH Ján Figeľ.

„KDH je presvedčené, že EÚ sa nemá zameriavať na presadzovanie nových ideologických konceptov, ale na riešenie ekonomických otázok,“ myslí si Figeľ.

V rámci EÚ podľa neho v poslednom období narastajú aj viaceré negatívne javy ako pokusy o centralizáciu a nadmernú reguláciu. „Viditeľné sú snahy predstaviteľov radikálnej rodovej ideológie ovplyvňovať orgány únie a prostredníctvom nich vnucovať členským štátom svoje ideologické koncepty,“ uviedol šéf KDH.

Dodal, že hnutie zvlášť citlivo vníma návrhy a opatrenia, ktoré sú zamerané na oslabovanie prirodzenej rodiny a potláčanie kresťanských hodnôt. „Tieto snahy sú v rozpore s princípmi, na ktorých bolo zjednotenie Európy vytvárané a na ktorých nám záleží,“ tvrdí Figeľ.

Nie extrémizmu

SDKÚ-DS zdôrazňuje, že vo voľbách do EP treba ukázať, že chceme normálnu budúcnosť, a nie návrat do minulosti s extrémistami a nacionalistami.

„Musíme ukázať, že normálne a stabilné politické sily majú chuť a odvahu meniť EÚ k lepšiemu a nedať priestor extrémistom a nacionalistom, ktorých cieľom je len krátkozraká kritika, ale nie alternatíva, " uviedli v stanovisku  predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, podpredseda strany  a kandidát do EP Ivan Štefanec a poslanec EP Eduard Kukan.

Podľa Freša je normálne, že euroskeptické názory existujú, je však presvedčený, že naše členstvo nemá alternatívu. Povedal to v relácii RTVS O pät minút 12. „Iný životaschopný koncept tu nevidíme. Normálny človek vidí, že v EÚ mu je podstatne lepšie, ako mimo nej. Na druhej strane euroskepticizmus tu je, lebo ľudia majú strach, že dôležité kompetencie, ako dane či zamestnanosť, odídu do Bruselu,“ myslí si.

V programe sľubuje SDKÚ-DS "Viac demokracie, menej byrokracie".

Anketa

Strana SaS do kampane zapája hrané skeče a súťaže. Najnovšie vyhlásila súťaž o „najväčšiu absurditu“ EÚ.

„Myslíme si, že pri tej oslavnej pompéznosti, ktorú zorganizovala vláda v Slovenskom národnom divadle, nezaškodí aj trochu obyčajného humoru, aj keď tie európske absurdnosti až také humorné nie sú,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík.

Medzi absurditami je podľa neho aj fakt, že Grécko nedávno získalo peniaze na výstavbu diaľnic. „Slovensko má 450 kilometrov diaľnic, raz tak väčšie Grécko by logicky malo mať zhruba 900 kilometrov diaľnic. Grécko však má až 3200 kilometrov diaľnic, najviac na obyvateľa EÚ. No Gréci aj tak dostali v januári na diaľnice ďalšie 3 miliardy eur,“ dodal Sulík, ktorý kandiduje do EP.

Pozície

Euroskepticizmus na Slovensku je len póza, ktorá nemá a ani nemôže mať racionálny základ, keďže sme prijímateľmi pomoci a profitujeme z členstva. V relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

„Skepticizmus vyplýva z krízy, keďže je menej zdrojov na prerozdeľovanie,“ povedal. Na druhej strane Lajčák priznáva, že únia stratila schopnosť komunikovať s občanmi a stala sa príliš technokratickou. „Európske inštitúcie sa odtrhli od občanov, to je jeden z dôvodov, prečo je únia vystavená kritike,“ uviedol.

Minister odmieta, že by SR v únii len pasívne sedela a viezla sa. „Naše záujmy si vieme obhájiť a presadiť to, čo považujeme za dôležité,“  uistil.

EurActiv.sk/TASR