Kandidáti vo štvorici na Euronews

Hodinu a pol diskutovali na tri témy (ekonomika, euroskepticizmus a zahraničná politika). Kandidát európskeho ľavicového zoskupenia Alexis Tsipras pozvanie do debaty odmietol, ohlásili moderátori.

Prinášame highlighty z diskusie:

Ekonomika

Jean-Claude Juncker (Európska ľudová strana): Odmietam nové deliace línie v Európe. Musíme EÚ znovu zjednotiť na báze sociálne-trhového hospodárstva. 

Martin Schulz (Socialisti a demokrati):  Špekulanti zarábajú milióny a neplatia žiadne dane. Chýbajú nám rozpočtové zdroje, ktoré chýbajú vo vzdelaní, vede a výskume. Výsledkom je, že celá generácia za to platí svojimi životnými šancami.

Guy Verhofstadt (Aliancia liberálov a demokratov): Európa zle manažovala krízu. Prvou prioritou je stabilizovať ekonomiku, potom ochrana súkromia a občianskych slobôd. Potrebujeme skutočnú Európsku komisiu, ktoré vedie, nie ktorá len nasleduje členské štáty.   

Ska Keller (Zelení) – Zelení prinášajú nové myšlienky, presadzujú demokratickejšiu Európu a sociálne spravodlivejšiu Európu

Kvalitné pracovné miesta

Schulz: Dochádza k zneužívaniu stáží. Nové pracovné miesta tvoria malé a stredné podniky a ich problém je prístup k financiám. Mladí ľudia by mali mať výhodnejšiu úrokovú mieru ak sa rozhodnú podnikať

Verhofstadt: Nebudeme mať kvalitné pracovné miesta bez rast. Inteligentný rast si vyžaduje iný prístup. Na nový rast nepotrebujeme ďalšie dlhy, ale potrebujeme európske riešenia, napríklad  unifikovaný kapitálový trh môžete znížiť úroky a energetická únia môže viesť k zníženiu ceny energie..

Keller: Ak máme nefunkčný vzdelávací systém, je to je dlh, ktorý nechávame na ďalšej generácií Potrebujeme investície do reálnej ekonomiky, aby sme ju urobili zelenšou

Juncker: Odmieta tvrdenie moderátorky, že by bol „jeden z architektov politiky úspor“. Podporujem zdravé verejné financie, podporujem jednotný trh, digitálny trh a boj proti  sociálnemu dumpingu. „Už dávno som za to, aby existovala minimálna európska mzda vo všetkých členských krajinách.“

Verhofstadt na otázku: „Tvrdíte, že federalizmus je riešenie krízy, obhájte to“. Pre mňa to nie je o superštáte a super-reguláciách. Je to menej regulácie na jednotnom trhu ale potrebujeme viac  spoločných politík. Nemyslím, že potrebujeme  spoločnú daňovú politiku, skôr spoločnú energetickú politika, digitálny trh, spoločné kapitálové trhy. Dnes napríklad nemôžete použiť váš majetok v jednej časti Európy ako zábezpeku pre investíciu v inej.

Keller: „Stojíte vedľa dvoch bývalých premiérov. Čo ponúkate?“  Ponúkam 15 rokov skúseností z politického aktivizmu, byť v politike je viac ako byť premiérom. Zelení ponúkajú „Green New Deal, zelené pracovné miesta. V Európe nemáme ani len definíciu čo je daňový raj,  pán Juncker bol predsedom vlády daňového raja, takže má určite veľa skúseností, ako sa daniam vyhýbať.

Juncker:  Už v roku 1991 som navrhoval harmonizovanie DPH v EÚ a v roku 1997 som navrhoval kódex proti neférovej daňovej konkurencii. Som za daňovú konkurencii, ale nie za daňový dumping.

Schulz sa zastal Ska Keller kvôli otázke narážajúce na jej vek: „Zaujímajú má návrhy, nie vek. To nie je fér.“

Eurobondy

Juncker: O Eurobondoch je to možné hovoriť, len ak splníme podmienky – lepšie a silnejšie koordinovanie ekonomických politík a zdravé národné rozpočty. To sa počas môjho mandátu nestane.

Verhofsdtat: Eurobondy nepredstavujú morálny hazard – môžu byť podmienkou pre členské štáty na to, aby sa reformovali.

Schulz: Musíme zobrať do úvahu realitu, potrebujeme jednohlasnosť a tú nemáme.

Verhofstadt: Nemáme väčšinu v Nemecku, to je rozdiel.

Otázka: Nie je čas dávať prednosť spoločnosti pred ekonomikou?

Ska Keller:  Preto podporujeme udržateľnosť ekonomiky, ktorá slúži ľuďom

Juncker: Banky musia slúžiť skutočnej ekonomike. Tiež nemám rád debaty o miliardách, ale sú dôležité, lebo niekto tie dlhy musí zaplatiť. Musíme pogratulovať krajinám, ktoré vystupujú z programu. Minimálna mzda prišla vo viacerých krajinách neskoro.

Schulz: Potrebujeme dosať trhy pod demokratickú kontrolu.

Otázka: Ako nás môžete presvedčiť, že viete uskutočniť svoje sľuby v  ekonomickej oblasti, ak skutočná moc leží v rukách Európskej rady?

Juncker: Skutočnú moc majú občania, vo voľbách môžu presadiť svoje názory. Žijeme v demokracii a tam je normálne, že inštitúcie majú rôzne názory.

Čo ak sa Európska rada rozhodne na predsedu Komisie niekoho iného?

Verhofstadt: To je nemysliteľné, bol by to koniec európskej demokracie

Schulz: Európska rada sa mieša aj do tvorby legislatívy. Akýkoľvek predseda Komisie bude musieť mať za sebou udržateľnú väčšinu v EP aby mohol tieto veci presadzovať.

Verhofstadt: Komisia musí byť  iniciátorom, nie ako Barroso, ktorý najprv volá do Berlína a Paríža, aby zistil či má zelenú. Musíme sa vrátiť k tomu, ako to bolo v časoch Jaquesa Delorsa.

Keller: Európska rada potrebuje viac transparentnosti v tom, aké vláda má akú pozíciu.

Euroskpeticizmus

Schulz: V kampani musíme byť presní. Musíme hovoriť o konkrétnych veciach – aby sme eliminovali extrémistov. Nemajú riešenia, majú len obetných baránkov. Pre mňa ako Nemca je nemysliteľné, aby neonacistická strana sedela v EP. Nech už volíte kohokoľvek, voľte demokratov!

Verhofstadt:  Čo ponúkajú nie sú riešenia, tvrdia, že všetky problémy zmiznú ak sa vrátime no národných hraníc, čo je smiešne. Niektoré problémy, ktoré tieto sily živia sa dajú vyriešiť veľmi jednoducho, napríklad úprava migračnej schémy v EÚ a boj proti zneužívaniu sociálnych dávok.

Keller: Stredo-pravé si niekedy osvojujú tvrdenia krajnej pravice a podľa mňa je to strategická chyba – iba ich tým posilňujú. Ak bavorský krajinský premiér povie, že všetci migranti zneužívajú sociálny systém, ľudia si povedia, že na tom niečo je. Nemôžeme sa nikdy báť ísť s nimi do konfrontácie.

Juncker: Musíme rozlišovať medzi tými, čo kritizujú EÚ z legitímnych dôvodov a extrémizmom. S extrémistami nemám záujem diskutovať ani s nimi vytvárať akúkoľvek koalíciu. Sú proti tomu, čomu veríme.

Verhofstadt: Ja to Junkerovi verím, problém je, že EPP je niekoľko strán, ktoré sú jasne euroskeptické. Napríklad, keď počúvam pána Berlusconiho, ktorý chce vystúpiť z eurozóny alebo pána Orbána, ktorý mení ústavu každých 5 minút.

Keller Junckerovi: Takisto tam máte ľudí, ktorí konzistentne hlasujú proti ženským právam, proti právam transgender ľudí a partnerstvách homosexuálov.

Juncker: Neakceptujem vyhlásenia pána Berlusconiho a jasne som to povedal. Každý by sa mal pozrieť do svojej politickej skupiny, niekedy máme všetci za stolom „zvláštnych ľudí“.

Imigrácia

Verhofstadt: Najefektívnejšie je zadefinovať politiku legálnej ekonomickej imigrácie ako majú USA či Kanada. Zaviesť treba kvóty a rozloženie tejto záťaže.

Keller: Je to zdieľanie zodpovednosti, sú to ľudia, nie je to záťaž. Len 9 % utečencov globálne ide do Európy. Iné krajiny hostia omnoho väčšie počty utečencov, napríklad Libanonci zo Sýrie.

Juncker: Nie som za otvorenie brán, nemôžeme akceptovať všetku mizériu sveta. Tých, čo hľadajú azyl alebo aj tí, čo sú ekonomickí imigranti, musíme prijať no musíme zároveň lepšie organizovať  napríklad programy návratu. 

Schulz: Potrebujeme spoločný systém legálnej imigrácie, do ktorého budú prispeivať všetky krajiny. Bude to jedna z mojich prvých iniciatív.

Zahraničná politika

Schulz: Musíme hovoriť o tom, ako Ukrajinu udržať pokope. Musíme pomôcť vláde v Kyjeve. Vo Vilniuse, keď bola Asociačná dohoda pripravená na podpis sa Janukovyč sa spýtal ako sme mu finančne schopní pomôcť, povedali sme, že nijako. Dnes platíme 15 miliárd eur, nemali sme to urobiť skôr?

Verhofstadt: Aby sme Ukrajinu  udržali, musíme odtiaľ dostať Putina. Urobili sme vo februári chybu,  zmena v postoji v ukrajinskej Rade prišla až po tom, čo EÚ začala hovoriť o sankciách. EP to žiadal už týždne pred tým. Putin sa nezastaví ak neuvidí slabú Európu.

Keller: Nemôžeme sa dosať do rétoriky studenej vojny. Treba nájsť riešenie cez dialóg. Je to otázka mieru a vojny. Sankcia sú dôležité, aby EÚ vyslala signál o tom, čo je neakceptovateľné. Nesmie to byť ale súťaž, kto uvalí tvrdšie sankcie.

Schulz: Musíme ísť po diplomatických riešeniach. Všetky začínajú rovnakou otázkou: Zdieľame spoločné záujmy?  Som presvedčený, že v dlhodobom horizonte Ruskom nemá záujem najhlbšom konflikte s EÚ.

Juncker: EÚ je soft power, ale musíme vedieť používať jej nástroje lebo sú mimoriadne silné.