Kandidátky do eurovolieb sú sfinalizované

Europoslanci za stranu SMER-SD Vladimír Maňka (vľavo), Monika Beňová (uprostred) a Monika Smolková počas slávnostného snemu strany Smer - sociálna demokracia, 8. decembra 2018 [TASR/Radovan Stoklasa]

Kandidačné listiny do eurovolieb, ktoré budú 25. mája, podalo 31 politických strán, hnutí a koalícií.

Ministerstvo vnútra už zverejnilo zoznam strán, ktoré podali kandidačnú listinu do volieb do Európskeho parlamentu. Termín na podanie bol 24. februára. Najsilnejšia politická strana Smer-SD svoju kandidátku zostavovala  a schvaľovala len minulý týždeň.

Povedie ju trojnásobná europoslankyňa Monika Beňová. Dvojkou je podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD v Národnej rade, Miroslav Číž.

Z tretieho miesta za Smer-SD kandiduje doterajší dlhoročný riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a niekdajší novinár Robert Hajšel. Po ohlásení kandidatúry nastúpil na neplatenú dovolenku.

Opätovne kandiduje aj Katarína Roth Nevedaľová, ktorá bola europoslankyňou v období 2009-2014. V posledných rokoch pôsobila na Stálom zastúpení SR v Bruseli a neskôr na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Na kandidátke sú aj dvaja zástupcovia mládežníckej organizácie Smeru MSD.

Minulé eurovoľby kandidoval na kandidátke Smer-SD z prvého miesta komisár Maroš Šefčovič. Mandátu sa ale neujal, lebo opätovne smeroval do Európskej komisie. Na kandidátke tentokrát nie je ani Boris Zala, ktorý sa už skôr vzdal členstva v strane. Chýbajú ale aj súčasní europoslanci Vladimír Maňka a Monika Smolková.

Z 6. miesta kandiduje hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Z relevantných parlamentných strán svoju kandidátku už síce podalo ale zatiaľ nezverejnilo  hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Tlačovú konferenciu plánujú tento týždeň.

Doplnenie: Denník N zverejnil popoludní 26. 2. článok, podľa ktorého má byť lídrom kandidátky OĽaNO Igor Matovič. “Podľa informácií Denníka N chce Matovič vyzvať ľudí, aby ho nekrúžkovali a kandiduje len preto, aby zvýšil popularitu eurovolieb. Ak by sa dostal do Európskeho parlamentu, vzdá sa mandátu v Bruseli v prospech iného kandidáta.”

Štefanec aj Nagy budú obhajovať mandáty ako lídri kandidátok

Cez víkend schválili kandidátky do eurovolieb mimoparlamentné KDH aj koaličný Most-Híd. Obe strany siahli na čelo kandidátky po súčasných europoslancoch.

Eurovoľby urýchľujú zmenu slovenskej politickej mapy

Voľby do Európskeho parlamentu nepriamo povedú k vzniku novej konzervatívnej strany a urýchlili spájanie Progresívneho Slovenska a strany Spolu.