Katalánska kríza neohrozí španielsku ekonomiku, upokojuje Komisia

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.FOTO: Twitter.com

Európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici vo štvrtok uistil, že hospodárske dopady katalánskej krízy budú „obmedzené či dokonca bezvýznamné“.

Francúzsky politik však pripustil riziko oslabenia rastu v prípade, že politická kríza bude naďalej pokračovať.

Rozpočtový deficit klesá

„Reakcie trhov na katalánsku otázku su minimálne. Je tu však určité riziko, že budúci vývoj negatívne ovplyvní hospodársky rast. To v túto chvíľu ale nevieme predpovedať,“ píše Komisia v hospodárskej predpovedi pre Španielsko.

Moscovici dokonca pripustil, že by Španielsko mohlo čoskoro opustiť procedúru nadmerného deficitu, ktorú voči nemu uplatňuje Európska únia.

Postup pri nadmernom deficite je súčasťou nápravnej časti Paktu a stability. O jeho konaní rozhoduje Rada EÚ na návrh Komisie v prípadoch, keď deficit verejných financií niektorej z členských krajín prekročí hranicu troch percent HDP.

V súčasnosti tejto procedúre okrem Španielska čelí ešte Francúzsko a Veľká Británia.

Európska Komisia pre rok 2017 predpovedá Španielsku rozpočtový schodok 7 na úrovni 3,1 percenta HDP. Podľa Moscoviciho sa však „nedá vylúčiť, že sa dočkáme príjemného prekvapenia.“

V nasledujúcich dvoch rokoch by potom už Španielsko malo udržať schodok verejných financií hlboko pod hranicou troch percent.

Domáce obavy

Eurokomisár tak reagoval na slová španielskeho ministra financií Luisa de Guindosa, podľa ktorého sa hurbí domáci produkt na následky katalánskej krízy zníži o pol percenta.

„Kebyže tu nemáme katalánsku otázku, tak som presvedčený, že  hospodársky rast dosiahne úroveň 2,7 alebo 2,8 percenta,“ vyhlásil nedávno De Guindos.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalansko-chce-v-diskusii-s-madridom-medzinarodneho-sprostredkovatela/

Španielska vláda momentálne počíta s tempom hospodárskeho rastu na úrovni 2,3 percenta. Oslabenie vplyvom katalánskej krízy sa preto podľa Guindosa dá vyčísliť na štyri desatiny HDP.

O niečo dramatickejší dopad politikcej krízy na finančnú stabilitu predpovedá Španielska národná banka. Minulý týždeň predstavila dva scenáre, ktoré v závislosti na trvaní a závažnosti krízy Španielsku hrozia.

Podľa toho optimistickejšieho sa neistota skončí s novými katalánskymi voľbami, ktoré španielska vláda vyhlásila na 21. decembra tohto roku. V takom prípade by súhrn nákladov spjených s krízov podľa banky dosiahol hodnotu 0,3 percenta HDP. V absolútnych číslach by Španielsko prišlo o tri miliardy eur.

Druhý scenár počíta s prehlbovaním krízy aj v po roku 2017. V takom prípade by sa nálada španielskej ekonomiky mohla podobať predkrízovému obdobiu v roku 2008. Hospodárske škody by sa vyšplhali na 27 miliárd eur.

„Tento scenár by znamenal oslabenie očakávaného hospodárskeho rastu o 60 percent a pre Katalánsko obdobie hlbokej ekonomickej recesie,“ píše sa v správe Španielskej národnej banky.