Katalánsko odvolá referendum o nezávislosti

Nezávislosť od Španielska si želá asi polovica Kataláncov, väčšina z nich by však referendum uvítala. To, že sa novembrové hlasovanie neuskutoční, avizovala včera ako prvá regionálna politická strana Esquerra Republicana de Catalunya (ERC).

Katalánsky premiér Mas bude hľadať iný spôsob konzultácie s občanmi, povedal pre agentúru Reuters hovorca ERC Joan Herrera. Podľa neho existuje pre Katalánsko iba jediná cesta a tou je okamžité vyhlásenie nezávislosti v parlamente.

Výsledok referenda by centrálna španielska vláda nebrala do úvahy. Ústavný súd to odôvodnil tým, že žiadna skupina obyvateľov sa sama nemôže rozhodovať o suverenite, ktorá ovplyvní celú krajinu.

Separatistické hnutie ťaží najmä z ekonomických problémov Španielska, ktoré sa regiónu dotkli v podstatne menšej miere. Katalánsko so 7,5 miliónmi obyvateľov tvorí asi 16 % populácie krajiny, ale na jej vývoze sa podieľa 20 %. Taktiež štvrtina priamych zahraničných investícií smeruje práve do Katalánska.

Barcelona zažila viacero demonštrácií, kde za samostatnosť pochodovalo vyše milión ľudí.

Katalánci by mohli pristúpiť aspoň k nezáväznému hlasovaniu, myslí si Artur Mas. V minulosti naznačoval, že súdny zákaz referenda môže viesť k novým regionálnym voľbám, ktoré by úlohu plebiscitu nahrádzali.

Zo snáh o nezávislosť sa stal cenný politický kapitál a nové prerozdelenie miest v oblastnom parlamente by mohlo viesť k jeho radikalizácii.

Kým katalánsky premiér vyjadril záujem rešpektovať zákony, niektoré strany regionálneho zastupiteľstva ho bez ohľadu na názor Madridu vyzývajú na ďalšie bezprostredné kroky.

Neuskutočnené referendum môže viesť aj k rozpadu doterajšej vládnucej koalície, no žiadna zo strán, ktoré ho podporovali, nemá v zastupiteľskom zbore väčšinu.

EurActiv.sk/Reuters