Katalánsko vyhlásilo nezávislosť. Centrálna vláda preberie nad ním kontrolu

Ulice Barcelony po vyhlásení nezávislosti. FOTO: Twitter.com

Za rezolúciu o „nezávislosti Katalánskej republiky“ hlasovalo 70 poslancov autonómneho parlamentu, 10 poslancov sa hlasovania zdržalo. Zástupcovia opozičných strán pred hlasovaním opustili sálu. Predtým na svoje kreslá položili španielske zástavy.

Líder Kataláncov Carles Puigdemont tento týždeň odmietol žiadosť opozičných poslancov, aby sa Barcelona pokúsila o kľudné riešenie konfliktu s Madridom, ktorý pozorne sledujú aj Európske inštitúcie.

Zástupcovia Európskej únie po skúsenosti s brexitom zastávali opatrný postoj k secesionistickým snahám v Katalánsku. Lídri EÚ opakovali, že ide o čisto vnútornú záležitosť Španielska.

Predseda Európskej komisie Jean-Clauce Juncker, či predseda Európskej rady Donald Tusk však niekoľkokrát vyjadrili plnú dôveru španielskemu premiérovi a vyzývali Katalánsko k dodržiavaniu španieskej ústavy.

„Pre Európsku úniu sa nič nemení. Španielsko ostáva našim jediným partnerom. Verím, že španielska vláda využije silu argumentu, nie argument na využitie sily,“ napísal dnes na svojom Twitterovom účte Donald Tusk.

https://twitter.com/NicolaSturgoen/status/923921450410450944

Podľa predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho je vyhlásenie nezávislosti  v rozpore so zásadami právneho štátu a španielskej ústavy.

„Nikdo v Európskej únii neuzná toto vyhlásenie,“ dodal taliansky politik.

Znepokojenie vyjadrila nemecká vláda aj francúzsky prezident. Odmietli uznať nezávislosť Katalánska a vyjadrili podporu španielskej vláde.

Rýchla reakcia Senátu

Horná komora španielskeho parlamentu len 45 minút po katalánskom hlasovaní podporila žiadosť premiéra Mariana Rajoya o obmedzenie autonómie Katalánska. Inými slovami dala Rajoyovi zelenú pre prebratie kontroly nad barcelonskou administratívou.

Nástroj, ktorého využitie podporilo 214 z celkového počtu 266 senátorov, dáva španielskej vláde možnosť odvolanie katalánskeho premiéra a jeho vlády, obmedzenie právomocí autonómneho parlamentu a činnosť miestnych policajných jednotiek Mossos d’Esquadra a vypísať nové regionálne voľby v priebehu šiestich mesiacov.

Ešte pred stretnutím vlády, na ktorom sa má rozhodnúť o najbližšom postupe vlády, sa v uliaciach Barcelony zišlo niekoľkotisíc podporovateľov samostatnosti.

Španielsko nikdy predtým nevyužilo ústavný článok 155. Podľa Rajoya však separatisti nedali  centrálnej vláde inú možnosť a pripomenul, že k použitiu krajného riešenia viedol „postupný proces nedemokratických rozhodnutí, ktoré sú nezlúčiteľné so zákonom a španielskymi a európskymi hodnotami.“

Katalánci vyhlásili nezávislosť na základe výsledkov referenda o samostatnosti, ktoré sa konalo na začiatku októbra. K tomuto kroku pristúpili napriek tomu, že ústavný súd vyhlásil konanie referenda za nezákonné.

Španielsko sa tak ponorilo do najväčšej politickej krízy od prechodu k demokracii v roku 1975.