Kažimír bude mať pri voľbe predsedu Euroskupiny troch súperov. Favoritom Portugalec

Nahradí Jeroena Dijsselbloema na poste predsedu Euroskupiny Peter Kažimír? :FOTO: Twitter.com

Už keď sa zdalo, že voľba predsedu Euroskupiny bude mať pokojný priebeh, prišiel na poslednú chvíľu s kandidatúrou slovenský minister Peter Kažimír.

Z pôvodných 16 mien, ktoré sa v súvislosti s kandidatúrou spomínali, zostali Kažimírovi len traja súperi. Jeho protikandidátmi budú Portugalec Mário Centeno, luxemburský liberál Pierre Gramegna a litovská ministerka Dana Reizniece-Ozolová.

Hlavným favoritom „Ronaldo“

Najväčšiu šancu na zisk postu má politická skupina Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D), ktorá má na zozname kandidátov hneď dvoch zástupcov. Okrem slovenského financmajstra je zo stredoľavej európskej politickej skupiny aj Portugalec Mário Centeno.

Eurosocialistom nahráva i fakt, že najsilnejšia európska politická strana Európska ľudová strana nakoniec nepostavila vlastného kandidáta.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/volba-lidra-euroskupiny-sa-blizi-rozhodnut-moze-aj-anglictina-kandidatov/

Podľa diplomatických zdrojov denníku Financial Times a portálu Politico je hlavným kandidátom pre zisk postu Portugalec Centeno.

Päťdesiatročný ekonóm so vzdelaním z Harvardu šéfuje portugalskému rezortu financií od roku 2015. Pripisuje sa mu veľký podiel na pôsobivej ekonomickej obnove zadlženého Portugalska. Počas jeho funkčného obdobia krajina dosiahla najnižší deficit verejných financií za posledných 40 rokov. Bývalý nemecký minister financií Wolgang Schäuble ho dokonca nazval „Ronaldom ekonomiky eurozóny“.

Počas tohtotýždňového summitu lídrov EÚ a Afriky za jeho kandiatúru podľa Financial Times silno loboval portugalský premiér u lídrov veľkých členských štátov. Čiže ešte v čase, keď sa nevedelo o kandidatúre slovenského ministra financií. Taliansko a Španielsko už s predstihom ohlásili, že podporia portugalského kandidáta.

V súvislosti s jeho nevýhodami sa hovorilo hlavne o nevýraznosti na zasadaniach Euroskupiny v predošlých rokoch.

Prekvapenie na poslednú chvíľu

Ohlásenie kandidatúry slovenského ministra prišlo v hodine dvanástej, keď ofociálnu prihlášku podal v posledný možný deň. To zrejme zaskočilo i samotných eurosocialistov, ktorí sa oficiálne dohodli na jednom spoločnom kandidátovi.

Pre svoj striktný postoj k dodržiavaniu fiškálnych pravidiel hlavne smerom k južným členským štátom EÚ, Kažimír pravdepodobne nebude môcť počítať s ich podporou. Mohlo by mu to však, naopak, pomôcť u ministrov zo stredopravej Európskej ľudovej strany. Hovorí sa napríklad o podpore z Nemecka a Holandska.

„Eurozónu vnímam ako motor európskej integrácie posilňujúci celé spoločenstvo. Sila Európskej Únie pramení v našej diverzite a mojou ambíciou je integrovať celú našu komunitu, tých, ktorí už majú euro ako menu a aj tých, ktorí euro ešte nemajú“, uviedol na margi prihlášky minister financií Peter Kažimír.

„Mojím mottom je urobiť si domáce úlohy smerom k zmene k lepšiemu. Ako na národných tak na celoeurópskej úrovni. Začíname písať novú kapitolu, kapitolu postavenú na dokončení architektúry hospodárskej a menovej únie, ako aj potrebe konsolidácie už existujúcich pravidiel a nástrojov,“ dodal.

Liberál a šachová veľmajsterka

Centristická pozícia by mohli byť výhodou liberála Pierra Gramegnu. Luxemburskému kandidátovi však určite nepomôže postoj jeho krajiny k niektorým daňovým otázkam. Luxembursko dlhodobo brzdí snahu EÚ vytvoriť účinnejšie nástroje na boj proti daňovým únikom. Malá krajina navyše figurovala ako dôležitý aktér v uniknutých dokumentoch ako Paradise papers, ci Luxleaks.

Gramegnovi nepomáha ani fakt, že jeho krajan Jean-Claude Juncker šéfuje Európskej komisii. Niektorým krajinám by sa dve vysoké funkcie pra tak malú krajinu mohli zdať príliš.

https://euractiv.sk/clanky/danova-politika/na-ciernu-listinu-danovych-rajov-musi-eu-zaradit-aj-vlastne-clenske-staty/

Jediná kandidátka na zozname je 36 ročná litovská ministerka Dana Reiznece-Ozolová. Jej politická strana má síce bližšie k stredopravým ľudovcom, oficiálnou kandidátkou EPP. Nemôže preto počítať ani s jej plnou podporou pri budúcotýždňovej voľbe. To by mohlo vyhovovať slovenskému ministrovi.

Príťažou pre šachovú veľmajsterku môže byť jej hlasovanie proti vstupu Litvy do eurozóny v roku 2012, čo odôvodňovala slovami že „sa vláda snaží naskočiť do „krízového vlaku eurozóny“, aby sa zbavila svojej zodpovednosti.“ Litva aj napriek tomu prijala spoločnú európsku menu podľa plánu v roku 2014.

Ozolová sa podľa vlastných slov pre kandidatúru rozhodla, pretože často počúva slová chvály na Litvu. Kolegovia z eurozóny ju vraj považujú za modelovú krajinu, ktorá dodržiava pravidlá fiškálnej disciplíny.

Euroskupina je neformálne zoskupenie ministrov financií eurozóny. Raz za mesiac sa na nich nezáväzne diskutuje o spoločných dôležitých otázkach týkajúcich sa menovej únie.

Funkčné obdobie predsedu Euroskupiny je dva a pol roka. Predošlý predseda, Holanďan Jeroen Dijsselbloem, zastával post dve funkčné obdobia.

Hlasovanie o novom šéfovi Euroskupiny prebehne v utorok 4. decembra. Každá krajina má jeden hlas a hlasovať sa bude až pokým niektorý z kandidátov nezíska jednoduchú väčšinu, to znamená minimálne desať hlasov.