Kažimír neuspel. Euroskupinu povedie Portugalčan Mário Centeno

Budúci predseda Euroskupiny Mário Centeno a jeho predchodca Jeroen Dijsselbloem. FOTO: Twitter.com

Ministri financií členských krajín eurozóny v pondelok v tajnom hlasovaní v Bruseli rozhodli, že po Jeanovi-Claudovi Junckerovi a Jeroenovi Dijsselbloemovi sa v poradí tretím predsedom Euroskupiny  stane súčasný minister financií Portugalska Mário Centeno.

Predpovede sa naplnili

Portugalský kandidát nakoniec získal najväčší počet hlasov, keď v druhom kole mal väčšiu podporu členských krajín ako jeho rivali – minister financií SR Peter Kažimír a kandidát Luxemburska Pierre Gramegna. Lotyšská ministerka financií Dana Reizniece-Ozola vypadla v prvom kole hlasovania.

Súčasného ministra Dijsselbloema vo funkcii nahradí 13. januára budúceho roku. Euroskupine bude predsedať dva a pol roka, pričom prvé zasadanie pod jeho vedením prebehne 22 januára.

Centeno, ako zástupca európskej politickej rodiny socialistov, bol už dlhší čas považovaný za favorita súboja o túto funkciu. Podporu mu v sobotu vyjadrila aj Strana európskych socialistov na svojom kongrese v Lisabone.

„Bola to veľmi férová a demokratická súťaž. Je to pre mňa veľká česť, pretože si uvedomujem kvalitu ostatných uchádzačov a dôležitosť tejto funkcie,“ vyhlásil Centeno krátko po zvolení do funkcie.

Počas svojho funkčného obdobia sa chce zamerať na zaistenie konsenzu naprieč všetkými štátmi a európskymi politickými stranami pre avizované zmeny, ktoré majú viesť k hlbšej integrácii eurozóny. Na stole budú témy ako vytvorenie samostatného rozpočtu pre eurozónu, dobudovanie bankovej únie, či premena Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM, tzv. trvalý euroval) na Európsky menový fond.

Centeno presvedčil svojich kolegov aj sľubom, že nebude výhradne hlasom južných krajín EÚ, kde má vzájomná solidarita prednosť pred striktnou fiškálnou disciplínou.

Zároveň však chce snahu a nové nápady venovať „podpore inkluzívneho rastu a prosperity“ a upustiť od striktného dohľadu na rozpočtami členských krajín z predošlých rokov.

„Gratulujem Mariovi Centenovi. Musíme pokročiť v našom ambicióznom porgrame, preto sa teším na budúcu spoluprácu,“ napísal na Twitteri  predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Zviditeľnenie Slovenska

Do druhého kola voľby okrem Centena postúpil aj luxemburský minister Pierre Gramegna a šéf slovenského rezortu financií Peter Kažimír. Ten sa v druhom kole vzdal kandidatúry v prospech svojho kolegu z európskej politickej skupiny socialistov a demokratov.

„Ja môžem v danej situácii len zagratulovať Mariovi Centenovi. Nakoniec, ja som sa v druhom kole vzdal v jeho prospech, aby bol splnený ten najvyšší cieľ, na ktorom sme sa dohodli v rodine eurosocialistov: aby tento post ostal v rukách človeka s podobný politickým videním ako mal Jeroen Dijsselbloem,“ vyhlásil krátko po voľbe slovenský minister financií.

Slovensko je podľa Kažimíra pripravené pomôcť novému predsedovi Euroskupiny v nasledujúcom „zložitom polroku očakávaných zmien a pri práci na novej architektúre menovej únie.“

Slovenský financmajster zároveň uviedol, že svoju kandidatúru neľutuje. Jedným z dôvodov, prečo sa uchádzal o post, bolo zviditeľnenie Slovenska v Európe. To sa podľa neho podarilo.

„Pre nás bolo dôležité že sme mohli zaujať. Môžem vás ubezpečiť, že aj najväčšie krajiny si všimli, že Slovensko ako malá a nová členská krajina má jasný názor.“ povedal novinárom Kažimír.

Kto je nový šéf Euroskupiny?

Centeno sa stal portugalským ministrom financií v decembri 2015, keď sa súčasná ľavicová vláda chopila moci. Kabinet odvtedy výrazne zmiernil úsporné opatrenia, ktoré muselo Portugalsko zavádzať po tom, ako v roku 2011 požiadalo o záchranný úver vo výške 78 miliárd eur, aby sa vyhlo bankrotu.

https://euractiv.sk/clanky/analyzy/kazimir-bude-mat-pri-volbe-predsedu-euroskupiny-troch-superov-favoritom-portugalec/

Práve päťdesiatročnému ekonómovi so vzdelaním z Harvardu sa pripisuje veľký podiel na pôsobivej ekonomickej obnove zadlženého Portugalska.

Počas jeho funkčného obdobia krajina dosiahla najnižší deficit verejných financií za posledných 40 rokov. Bývalý nemecký minister financií Wolgang Schäuble ho dokonca nazval „Ronaldom ekonomiky eurozóny“.