Kiska: EÚ nie je problém, ale riešenie

Zdroj: EP

Andrej Kiska počas stretnutia s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom zopakoval, že EÚ sama o sebe nie je problémom, ale riešením problémov európskych občanov, či už z hľadiska investícií do budúcnosti alebo znižovania nezamestnanosti.

„Je dôležité z pohľadu EÚ ako takej, že potenciál, ktorý v sebe má, musia lídri využiť v prospech toho, aby dokázali riešiť otázky, ktoré nás trápia,“ uviedol Kiska.

Prezident SR dodal, že so Schulzom sa zaoberali aj témou poklesu dôvery občanov vo vzťahu k euroinštitúciám, a priznal, že na Slovensku je táto dôvera pomerne vysoká, ale začína klesať.

Na otázku TASR, ako zabezpečiť, aby Slovensko z hľadiska účasti voličov nebolo na poslednom mieste v eurovoľbách, ako sa to stalo v troch posledných voľbách do EP, prezident uviedol, že ide o spoločnú zodpovednosť Slovenska a europarlamentu.

Kiska priznal, že vlaňajšia trinásťpercentná účasť Slovákov na eurovoľbách je naozaj slabý výsledok. Podľa jeho slov je paradoxom, že sa ľudia vzďaľujú euroinštitúciám, hoci tie čoraz viac ovplyvňujú náš každodenný život.

„V dnešnom rozhovore so Schulzom som povedal, že úlohy sú na oboch stranách. Z pohľadu Slovenska je to úloha prezidenta, vlády a parlamentu, ako dostatočne komunikovať s verejnosťou o tom, aké dôležité sú v skutočnosti európske inštitúcie a aký majú dopad na bežný život slovenského občana," uviedol Kiska. Na druhej strane je tu podľa neho aj úloha samotného Európskeho parlamentu a našich europoslancov, aby túto dôležitosť vedeli odkomunikovať širšej verejnosti.

EurActiv.sk / TASR