Kiska: Opatrne s volaním po reforme EÚ

Prezident SR Andrej Kiska a predseda EK Jean-Claude Juncker

Dnešným dňom oficiálne začína slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Odštartovalo návštevou kolégia komisárov na čele s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom.

„Pre Slovensko je toto historický moment,“ vyjadril sa prezident Andrej Kiska pred kolégiom komisárov EÚ. „Naši starí rodičia by si niečo také nedokázali ani predstaviť. Ani naši rodičia, ktorí prežili väčšinu svojich životov za železnou oponou,“ povedal na stretnutí s eurokomisármi prezident Andrej Kiska.

Kiska v kontexte dozvukov britského referenda povedal, že podľa prieskumov by „bezpečná väčšina“ Slovákov v súčasnosti nehlasovala za vystúpenie z EÚ.

Neurobili by tak však preto, že by boli presvedčení, že EÚ je dobrým projektom, ale preto, že vystúpenie by bolo v súčasnosti príliš riskantné a príliš nákladné. „Takže sa domnievam, že je to otázka času, aby sme určili a ochránili našu budúcnosť,“ povedal prezident.

Podľa prezidenta je čas poopraviť a zachovať spoločnú európsku budúcnosť, čo znamená riešiť mnohé komplikované problémy.

„Rozumiem hlasom volajúcim po hlbokých reformách na úrovni Európskej únie, ale je dôležité naplniť tieto hlasy reálnym obsahom. Inak tieto abstraktné zvolania po reštarte len posilnia imidž Európskej únie ako naštrbeného projektu,“ vyhlásil prezident.

„Musíme čeliť šíriacej sa rétorike v štýle ‘zvaľme to na Brusel’, ktorú využívajú politici, kedykoľvek majú pocit, že to pomáha ich domácim záujmom,“ zdôraznil prezident.

Podľa Kisku je potrebné opäť vzbudiť nadšenie ľudí pre európsky projekt, čo je otázkou prístupu, entuziazmu, čestnosti a politického vodcovstva. „Slovensko bude ťažko pracovať, aby udržalo úniu jednotnú počas svojho predsedníctva i po ňom,“ uzavrel Kiska.

Praví a nepraví Európania

„Sme v paláci pravého Európana,“ polichotil Kiskovi Juncker. „Vždy si budem pamätať svoju prvú návštevu Bratislavy,“ spomínal Juncker na rok 1997, keď ako predseda Európskej rady rokoval s vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom ohľadne rozširovania EÚ.

„Musím povedať, že som zažil i jednoduchšie stretnutia,“ poznamenal s tým, že tvrdo bojoval za to, aby sa medzi budúcich členov EÚ zaradilo aj Slovensko.