Klaus a Cameron. Spojenci proti Lisabonu

Česká prezidentská kancelária potvrdila, že Klaus dostal list od šéfa britskej Konzervatívnej strany Davida Camerona. Klaus pre ČT povedal, že išlo o list osobný a písaný rukou.

Podľa britských novín Daily Mail Cameron v liste uistil, že ak sa mu podarí pozdržať ratifikáciu Lisabonu do parlamentných volieb v Británii (pravdepodobne máj 2010), prípadná konzervatívna vláda vypíše o dokumente referendum.

Referendum v Spojenom kráľovstve by s najväčšou pravdepodobnosťou bolo neúspešné a znamenalo by definitívny koniec Lisabonskej zmluvy. Nie ale jasné, čo by mohol Cameron urobiť, ak by dovtedy všetky krajiny vrátane ČR zmluvu ratifikovali. Podľa svojich slov ani v takom prípade nenechá „veci ležať“.

Podľa iného zdroja, ktorý cituje Daily Mail, list nemal obsahovať priamu výzvu Klausovi brzdiť ratifikáciu. Sám Klaus prehlásil, že Cameronov list na jeho postup v otázke Lisabonu nebude mať vplyv.

Český prezident zotrváva na svojich pozíciách. Zmluvu nemieni podpísať, kým český ústavný súd nerozhodne o podaní, ktoré má ešte len v utorok budúci týždeň prísť do Brna. Súd bude o podnete rozhodovať niekoľko mesiacov, pričom nemá určenú lehotu, do kedy musí rozhodnúť.

Klaus tiež odmieta, že by Česko v dôsledku neschválenie Lisabonu mohlo prísť o eurokomisára. Podľa neho ide o „detinský nápad niekoho, kto hľadá všetky seriózne aj neseriózne argumenty“.

V Nemecku sa po prieťahoch ratifikácia ukončila. Prezident Horst Köhler podpísal zákony, ktorý žiadal Ústavný súd na to, aby mohlo Nemecko Lisabonskú zmluvu ratifikovať. Nová legislatíva jasne definujú úlohu nemeckého parlamentu v procese rozhodovania o záležitostiach EÚ.

Z Írska prichádzajú opatrne pozitívne správy, ktoré hovoria, že podpora pre zmluvu pred druhým referendom zase o niečo narástla. V posednom prieskume verejnej mienky sa tábor tých, ktorí ju podporia vyšplhal na 48 % a skupina nerozhodnutých sa zmenšila. Proti ratifikácii sa vyslovilo 33 % opýtaných.