Klaus: “Ratifikácia nemôže pokračovať”

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ dnes pricestovali do Bruselu s mandátom prijať rozhodnutie, ktoré by zachovalo Európskej únii tvár a potvrdilo by ambíciu naplniť ciele 18-mesačného 89-stránkového programu nadchádzajúcich predsedníctiev. Nemenovaný diplomatický zdroj potvrdil, že Európa má záujem na plynulom plnení cieľov Trojky “Francúzsko – Česko – Švédsko,”  teda aby ostal ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy živým aj po odmietnutí v írskom referende.

V tieni situácie, ktorá je dôsledkom írskeho „Nie,“ sa zdajú byť niektoré ciele nadchádzajúcich predsedníctiev len veľmi ťažko realizovateľné. Ide predovšetkým o:

  • snahu reformovať Spoločnú poľnohospodársku politiku,
  • revidovanie Európskej bezpečnostnej stratégie,
  • prehĺbenie Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (EBOP).

Najcitlivejšie bude pravdepodobne České predsedníctvo. Bez ohľadu na ďalšie kroky sa Francúzsko v najbližšom polroku vydá cestou vytvárania európskej politiky tak, ako každá iná krajina doteraz. Zlom môže nastať v januári, kedy prevezme predsednícku stoličku Praha. Hrozí, že ambiciózny program, ktorý sa pôvodne zameral aj na uvádzanie Lisabonskej zmluvy do praxe, sa značne skráti.

Lisabonskej zmluve neuľahčuje jej osud ani český prezident Václav Klaus, ktorý sa vyjadril, že „ratifikácia nemôže pokračovať.“ Výsledok referenda v Írsku označil za „víťazstvo slobody a rozumu.“ Na jeho slová takmer okamžite reagoval český Senát. Členovia hornej komory parlamentu za ODS už v minulosti požiadali Ústavný súd, aby sa vyjadril k otázke spôsobu ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

Český rezervovaný postoj voči reforme európskych inštitúcií pramení najmä z obavy, že post Stáleho predsedu Rady by mohol oslabiť pozíciu Česka počas jeho predsedníctva. Na druhej strane, Vladimír Bilčík (SFPA), expert na EÚ, vo februári 2008 pre EurActiv.sk povedal, že bez ohľadu na priebeh ratifikácie Lisabonskej zmluvy bude České predsedníctvo prebiehať veľmi podobne, ako všetky doterajšie polročné predsedníctva: “Ak tento dokument nadobudne platnosť v prvej polovici roka 2009, voľby do EP budú prioritou a ďalšie zmeny budú nasledovať po nich.“ (EurActiv 22/02/08).

Nicolas Sarkozy dnes priletí do Prahy, aby tlmil euroskeptické nálady. Počas svojej pracovnej cesty sa stretne s českým prezidentom Václavom Klausom a premiérom Mirkom Topolánkom. Súčasne sa stretne s predsedami vlád Slovenska, Maďarska a Poľska. Bratislava a Budapešť Lisabonskú zmluvu už ratifikovali, v Poľsku sa po kladnom výsledku hlasovania v oboch komorách parlamentu čaká na podpis prezidenta Lecha Kaczynskeho.

Poslednou krajinou, ktorá by mohla situáciu skomplikovať, zostáva Veľká Británia. Hoci krajinu čaká v stredu finálny krok, záverečné hlasovanie o Zmluve s Snemovni Lordov, britský premiér Gordon Brown musí odolávať tlaku opozície na vypísanie referenda. Na stranu britských euroskeptikov sa čoraz častejšie začína stavať aj britská tlač.