Klaus: V EÚ nie je slobodná diskusia o integrácii

Zdroj: Európsky parlament

Václav Klaus je jedným z mála politikov v Európskej únii, ktorí spochybňujú smerovanie európskej integrácie. Zároveň je jediným vrcholovým predstaviteľom, ktorý otvorene privítal výsledky júnového referenda v Írsku, v ktorom Íri povedali „nie“ Lisabonskej zmluve.

Demokratický deficit v Únii prirovnal k sovietskej ére. Európa podľa neho presadzuje len jednu alternatívu a každý, kto má iný názor, je označený za nepriateľa integrácie. „Nie je to tak dávno, čo sme v našej časti Európy žili v politickom systéme, ktorý nepovoľoval alternatívy,“ pripomenul poslancom.

Podľa jeho názoru, vzhľadom k tomu, že neexistuje žiadny európsky národ, „nie je riešením demokratického deficitu únie ani eventuálne posilňovanie role Európskeho parlamentu“. Domnieva sa, že by „tento problém naopak posilňovalo a viedlo by to k ešte väčšiemu pocitu odcudzenia občanov európskych krajín od inštitúcii  EÚ“. Niektorí europoslanci na protest opustili rokovaciu sálu.

Klausovi tiež vadí, že v obvyklom parlamentnom systéme je časť podporujúca vládu a časť opozičná, ale v Európskom parlamente to tak nie je. „Pokusy ďalej urýchľovať  a prehlbovať európsku integráciu môžu svojimi dôsledkami ohroziť všetko pozitívne, čo bolo za poslednú dobu v Európe dosiahnuté,“ povedal český prezident.  

Rozhodovanie na úrovni Bruselu je podľa Klausa niečím viac, než to, čo by sa dalo považovať za „optimálne“. „Skôr ako rečnícku otázku sa potom pýtam – pri každom svojom hlasovaní ste si istí, že rozhodujete o veci, o ktorej je potrebné rozhodovať práve v tejto sále a nie bližšie k občanovi, teda vo vnúti jednotlivých štátov?.“

Podľa Klausa, zatiaľ čo ČR nemala inú možnosť, než vstúpiť do EÚ, metódy a formy európskej integrácie naopak niekoľko množných a legitímnych variant majú. „Považovať status quo, v dnešnej dobe existujúce inštitucionálne usporiadanie EÚ, za navždy nekritizovateľnú dogmu je omyl, ktorý sa stále viac šíri, hoci je v úplnom rozpore s racionálnym uvažovaním.“   

Za najdôležitejšiu požiadavku označil Klaus slobodnú diskusiu, ktorá podľa neho nemá byť považovaná za útok na samotnú myšlienku európskej integrácie.

Hans-Gert Pöttering, predseda EP, Klausovi odkázal, že v „Parlamente minulosti by ste nemohli takýto prejav predniesť. Našťastie však žijeme v demokracii, kde každý môže vyjadriť svoj názor. Sme európska rodina a v každej rodine existujú rôzne názory a pohľady na vec.“

Reakcie na Klausov výstup nenechali na seba dlho čakať. „Všimli sme si, že osoba, ktorá je totálne izolovaná, zožala potlesk od skupiny euroskeptikov a neofašistov. Jeho reč ukázala, že nerozumie demokracii a fungovaniu európskych inštitúcií,“ vyhlásil šéf skupiny európskych socialistov Martin Schulz.

Schulz sa s Klausom pochytil už na Pražskom hrade počas návštevy konferencie predsedov politických skupín EP. Klaus vtedy odmietol povedať, či podpíše Lisabonskú zmluvu ak bude v českom parlamente ratifikovaná. V tajnosti to drží naďalej. „Šachový hráč neodhalí  svoj ďalší krok,“ povedal na tlačovej konferencii, ktorá sa konala netradične v priestoroch českého veľvyslanectva v Bruseli.

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS-ED, KDH) uviedla, že je sklamaná z prijatia Václava Klausa v Európskom parlamente. „Ako keby sloboda prejavu neplatila pre českú hlavu štátu. Považujem za prejav nekultúrnosti a nekorektnosti správanie skupiny svojich kolegov, bohužiaľ aj z Európskej ľudovej strany, ktoré počas prejavu Václava Klausa hlasito prejavovalo svoj nesúhlas s jeho prejavom a viac ako 100 poslancov väčšinou z ľavicového spektra počas prejavu opustilo plenárnu sálu.“ Európa podľa nej potrebuje politikov typu Václava Klausa, ktorí prinášajú aj iné uhly pohľadov ako prevládajúci mainstream.

Klaus si podľa vlastných slov vystúpenie užíval. „Páčilo sa mi to. Myslím, že pre rečníka je najhorší výsledok totálne ticho a žiadna reakcia.“