Klaus v ťažení proti Lisabonskej zmluve

Václav Klaus sa už včera stretol s írskym premiérom Brianom Cowenom a írskou prezidentkou Mary McAleese. Podľa vlastných slov Klaus dospel k názoru, že írsky kabinet si je vedomý toho, že riešenie situácie po negatívnom výsledku írskeho referenda nemožno uponáhľať. Povedal novinárom po rokovaní s premiérom.

V Írsku ale vyvolalo pobúrenie, že sa český prezident, známy svojim euroskepticizmom a nesúhlasom s Lisabonskou zmluvou, chce stretnúť s Declanom Ganleym.

Ganley je lídrom združenia Libertas, ktoré organizovalo kampaň „Nie Lisabonu“ pred írskym referendom. Klaus sa s ním po prvýkrát stretol ešte v júli v zámku na Lánech, kedy mu ponúkol pomoc pri spustení celoeurópskej politickej strany, ktorej hlavným bodom programu je odprevadiť Lisabonskú zmluvu do zabudnutia. 

Tentoraz prichádza plánované stretnutie v citlivom čase, kedy sa v pokračovaní ratifikačnej ságy očakáva, že írska vláda príde s návrhom riešenia na decembrovom summite EÚ.

Írski predstaviteli opísali rozhodnutie Klausa stretnúť sa s Ganleym ako”veľké sklamanie”. Prezidentská kancelária ale odkázala, že ide o jeho súkromnú záležitosť. Írska strana sa podľa informácií portálu EurActiv obáva, že stretnutie s českým prezidentom bude slúžiť na “pochybnú legitimizáciou združenia Declana Ganleyho v citlivom čase pre vzťahy Írska s EÚ”.

Skupina Libertas sa stala predmetom početných obvinení v Dubline aj v Bruseli, najmä kvôli nejasnému financovaniu svojej kampane „Nie Lisabonu“. Objavili  sa obvinenia, že kampaň bola financovaná z amerických peňazí, kedže Ganley má v USA nadštandardné obchodné a osobné kontakty.

Česká republika už o necelé dva mesiace preberie Predsedníctvo EÚ od Francúzska a sama sa potýka s problémami pri ratifikácii novej zmluvy. Minulý týždeň český Ústavný súd odložil rozhodnutie vo veci zmluvy po osobnej intervencii prezidenta Klausa, ktorý žiadal aby ho kvôli jeho návšteve v Írsku posunul o dva týždne. Verdikt by mal padnúť 25. novembra. Znamená, to že ČR možno nebude schopná ratifikovať dokument do začiatku svojho predsedníctva, tak ako dúfala.

Primátor Prahy Pavel Bém, ktorý chce na decembrovom kongerse ODS kandidovať proti Mirkovi Topolánkovi na predsednícky post v ODS, sa nedávno podobne ako Klaus vyjadril, že považuje zmluvu za mŕtvy dokument.