Koaličné rokovania v Belgicku skončili fiaskom

Kráľ Albert II prijal Di Rupovu rezignáciu a nominoval jedného predstaviteľa z každej jazykovej skupiny- frankofónneho hovorcu dolnej komory parlamentu Andreho Flahauta zo Socialistickej strany a hovorcu senátu Dannyho Pietersa z flámskej separatistickej strany N-VA- aby oživili a opäť viedli koaličné rokovania. Líder flámskej N-VA Bart De Wever, ktorého strana sa po júnových voľbách stala víťazom vo flámskej časti, ale povedal, že na uzavretie dohody nie je medzi partnermi dostatok porozumenia v kľúčových otázkach. Jedným z hlavných kameňov úrazu je belgické hlavné mesto Brusel, ktoré je sídlom mnohých inštitúcií Európskej únie. Belgicko je v súčasnosti predsedníckou krajinou Únie.

Ďalším problémom je zadefinovanie volebných okrskov okolo Bruselu, ktoré je predmetom búrlivej politickej debaty už od roku 2007. Flámski politici totiž radi zdôrazňujú, že belgické hlavné mesto sa nachádza na ich strane „jazykovej hranice“. V nedeľu (5. septembra) sa tak tisícky flámskych separatistov zúčastnilo výročného pochodu, ktorý pozostáva zo symbolického obkľúčenia prevažne francúzsky hovoriaceho Bruselu, aby si jeho obyvatelia uvedomili, že ich obklopujú flámovia.

Na druhej strane, valónski politici zdôrazňujú bilingválny status mesta, keďže 80 percent obyvateľov hovorí francúzsky. Počas vyjednávaní preto žiadali o viac financií pre Brusel a rozšírenie jeho hraníc tak, aby susedil s Valónskom na juhu. De Wever ale túto požiadavku namietol a povedal: „Dramatizácia situácie nepomáha. Politici musia prejaviť svoj zmysel pre zodpovednosť“. Líderka Socialistov Laurette Onkelix ale v nedeľu občanov varovala, aby sa „pripravili na rozdelenie Bruselu“.