Kollár a Le Penová v Bratislave spečatili spojenectvo, ich programy sa vylučujú

Marine Le Penová a Boris Kollár v Bratislave. [TASR/Jakub Kotian]

Členovia krajne pravicového Hnutia pre Európu národov a slobody si protirečia v téme sociálnych dávok a Schengenu. Kým francúzski nacionalisti chcú znovunastoliť kontroly na hraniciach vo vnútri EÚ, Sme rodina bráni voľný pohyb osôb.

„Ďakujem našim priateľom za ich privítanie a prajem Sme rodina veľa šťastia v týchto európskych voľbách. Spolu vytvoríme na konci mája super skupinu v Európskom parlamente,“ vyhlásila francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová pri príležitosti návštevy Slovenska.

Strana Borisa Kollára ju do Bratislavy pozvala na zasadnutie Hnutia pre Európu národov a slobody (MENL), ktorého sú Sme rodina a Le Penovej Národné združenie členmi. Pripojili sa aj zástupcovia ďalších krajne pravicových európskych strán – Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a Nová pravica z Grécka. Videoodkaz poslal líder Ligy a taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Spojiť sa chcú v Európskom parlamente po májových eurovoľbách.

Na konferencii sa ozvali výzvy na spoločný boj proti migrácii, oligarchom a Európskej komisii. Prítomní politici sa zároveň zasadzovali za ochranu hraníc, zdravý rozum a národnú suverenitu.

Členovia spoločného hnutia sa však sa nezhodnú v téme sociálnych dávok, ani slobodného pohybu pracovnej sily. Kým Národné združenie chce podľa svojho programu znovunastoliť kontroly na hraniciach vo vnútri EÚ, Sme rodina bránilo voľný pohyb osôb.

„Veľký priateľ“

Le Penová sa vo svojom príhovore snažila slovenskému publiku lichotiť.

Povedala, že na Slovensko, „do srdca našej Európy drahej nášmu srdcu,“ prišla podporiť „nášho slovenského spojenca Sme rodina a jej predsedu, môjho veľkého priateľa Borisa Kollára“.

Le Penová ponúka spojenectvo Orbánovi aj Kaczyńskému

Šéfka extrémne pravicovej francúzskej strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová ponúka strane Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a poľskej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) spojenectvo na pôde Európskeho parlamentu (EP).

„Cítime obdiv k vášmu záväzku k slobode, ako aj k vašej schopnosti zachovať si národné povedomie pod jarmom nadvlády,“ prihovorila sa Le Penová k prítomným.

„Váš národ, ten, ktorý nikdy neprestal bojovať za svoju existenciu a uznanie, vie, čo toto znamená,“ povedala politička, ktorá za svojho spojenca považuje aj ruského prezidenta Vladimira Putina a v programe žiada „ukončenie studenej vojny“ s Ruskom.

„Slovenským priateľom“ zablahoželala, že sú „ušetrení (…) nezvrátiteľnej pasce“ migrácie. „Tí, ktorí poznáte Francúzsko, viete, že niektoré štvrte sú na nerozpoznanie, stali sa zónou bezprávia a nefrancúzskosti,“ povedala Le Penová bez toho, aby uviedla konkrétny príklad.

Hospodárska vojna

Čo sa týka programu MENL, Le Penová sa obmedzila na všeobecné vyjadrenia.

„Vietor, ktorý v Európe fúka, je vetrom slobody,“ povedala. Chválila „európsku rôznorodosť“, ktorú odrážajú „farby našich vlajok, farby života a budúcnosti“.

V Európskej únii sú však podľa nej národy považované za „prosté obyvateľstvo, ktoré treba spravovať“. Úniu podľa Le Penovej ovláda „ideológia globalizmu, ktorá si (ju) nepredstavuje ako civilizačný spolok, ale ako veľký trh, teda obchodnú zónu s poslaním rozširovať sa donekonečna.“

„V kontexte totálnej hospodárskej vojny… vedie koncepcia globalizmu k miznutiu národov,“ skonštatovala Le Penová.

„Sme na pokraji veľkého zemetrasenia v Európe. Koncepciu Európy, ktorá popiera národom právo na existenciu, autoritársku vízia väzenskej EÚ, národy hromadne odmietajú,“ myslí si Le Penová.

Výhodnejší Východoeurópania

Konkrétne opatrenia, ku ktorým sa francúzska poslankyňa nedostala v Bratislave, rozpracovalo Národné združenie vo svojom programe pre májové eurovoľby.

Manifest kritizuje „veľké dogmy zapísané v (európskych) zmluvách“ vrátane „voľného pohybu kapitálu, tovarov a osôb“. Francúzsku ekonomiku totiž „oslabujú“ a „robia menej konkurencieschopnou“.

Macron sa spája s európskymi liberálmi, partnera má aj v Maďarsku

Strana francúzskeho prezidenta našla pred eurovoľbami spojencov v západnej, južnej aj východnej časti Európskej únie. Víťazstvo doma nemá isté.

Európska komisia chce podľa programu „zrušiť hranice a ochranné opatrenia najskôr vo vnútri Európskej únie a potom navonok“.

„Smernica o vysielaní pracovníkov prijatá v roku 1998 vedie vskutku k uprednostňovaniu cudzincov na našom území, pretože pre firmu je finančne výhodnejšie zamestnať zamestnanca z východnej Európy (ak počítame nižšie odvody v krajine jeho pôvodu) ako francúzskeho zamestnanca,“ píše sa v programe.

Európska únia pritom vlani reformovala smernicu o vysielaní pracovníkov tak, aby mali platy porovnateľné s pracovníkmi v danom sektore v krajine vyslania. Rozhodujúci bol aj kompromis, ktorý francúzsky prezident Emmanuel Macron dosiahol s premiérmi Slovenska a Česka.

Kontroly na hraniciach

Le Penovej strana v programe zdôrazňuje, že „postupné rozšírenia Európsku úniu oslabili“.

„Bezpečnosť národov“ chce dosiahnuť „posilnenou spoluprácou medzi našimi (európskymi) krajinami“.

„Ale táto politika nebude dostatočná, ak znovu nenastolíme kontroly na národných hraniciach pri rešpektovaní vôle národov a zavrhnutí logiky voľného pohybu v Schengene,“ varuje Národné združenie pred eurovoľbami.

V rámci „odstrašovania imigrácie“ sľubujú francúzski nacionalisti „zastaviť legálnu migráciu“ či „rezervovať sociálne dávky pre našich spoluobčanov“. Aj francúzske firmy by mali byť „uprednostňované pri verejných zákazkách“. Štát by podľa programu mal zodpovedať za „odmietanie presídľovania“ výroby.

V praxi je takým napríklad aj fabrika francúzskeho koncernu PSA Peugeot Citroën v Trnave.

Sme rodina nesúhlasí

Program Národného združenia je však v príkrom rozpore s prioritami Ľudovíta Gogu, dvojky na eurokandidátke Sme rodina.

Sediac vedľa Le Penovej v bratislavskom hoteli, Goga zdôraznil, že chce „brániť právo občanov SR na sociálne dávky v iných štátoch“. Podľa vlastných slov je za „udržanie voľného pohybu osôb, služieb, tovaru, kapitálu a pracovných síl“.

Pčolinský: Anexia Krymu? Vnútorná záležitosť dvoch krajín mimo Únie

“Otázkou je, či by mala Únia reagovať na všetko, čo sa vo svete udeje,” hovorí na margo anexie kandidát na europoslanca PETER PČOLINSKÝ z hnutia Sme rodina. Sankcie voči Rusku sú podľa neho prázdne gesto, ktoré Slovensku nič neprinieslo.

„Táto oblasť je pre slovenskú ekonomiku primárnym predpokladom hospodárskeho rozvoja a tvorby pracovných miest,“ dôvodil Goga, ktorý je poslancom Národnej rady SR.

Goga má pritom v strane na starosti zahraničnú politiku.

„Je našim hlavným vyjednávačom pri komunikácii s európskymi stranami s podobným videním a s podobnými názormi na riešenie európskych problémov, napríklad pri spolupráci v rámci politickej skupiny Európa národov a slobody,“ píše Sme rodina v tlačovej správe z februára 2019.

Zostať v Únii

Goga na konferencii povedal, že je „za zachovanie EÚ“. Na tom sa zhodne aj s Le Penovou.

Jej strana po prehratých prezidentských voľbách v roku 2017 otočila a už nežiada vystúpenie Francúzska z Európskej únie, ani z eurozóny.

Európa národov a slobody, ktorej členmi sú dnes francúzske Národné združenie, talianska Liga či rakúske FPÖ, je dnes s 37 europoslancami najmenšou frakciou. Najnovší, májový odhad výsledku eurovolieb z dielne Európskeho parlamentu jej predpovedá 62 členov v Európskom parlamente.

Le Penovej strana si za svoj cieľ vytýčila 100 europoslancov. To by bolo viac, ako analytici Parlamentu odhadujú na základe národných volebných prieskumov pre európskych liberálov či krajnú ľavicu.

V Európe preto hľadajú Francúzi ďalších spojencov. Do Bratislavy pricestovala líderka Národného združenia z Viedne. Zo Slovenska pokračuje podľa France Inter do Rigy, Tallinnu a Frankfurtu.