Komisár Lewandowski: Rozpočet sme načrtli, teraz ho treba obhájiť

Exekutíva zajtra oficiálne zverejní návrh viacročného rozpočtu EÚ na obdobie 2014 – 2020. „V podstate sme už načrtli aj čísla aj fundamentálny profil európskej politiky v budúcnosti,“ uviedol komisár pre rozpočet Janusz Lewandowski na konferencii „Rozpočet EÚ – je v ňom priestor pre starú a novú solidaritu“, ktorú zorganizoval poľský think-tank demos-Europa.

Ako zároveň dodal, teraz nastávajú tvrdé časy, pretože koncept finančného rámca bude treba ochrániť pred vonkajšími požiadavkami. Poukázal na to, že len nedávno niekoľko krajín začalo presadzovať svoje národné záujmy „jednostranným a veľmi arogantným spôsobom“.

„Už viac nebudem cestovať naprieč EÚ,“ zdôraznil Lewandowski. „Budem brániť svoju pozíciu v Bruseli, aby som sa chránil pred takýmito požiadavkami a navrhol vyrovnanú, zmysluplnú víziu, ktorá bude tiež brániť európsky projekt, pretože ak nebude mať financovanie, tak pôjde len o slogan,“ dodal. Komisár osobitnú pozornosť venoval súčasným zlým podmienkam, ktoré budú sprevádzať rokovania o viacročnom rozpočte. Mal na mysli záchranu troch krajín eurozóny- Grécka, Írska a Portugalska. Okrem toho prvýkrát v histórii sú pod tlakom základné fundamenty EÚ – spoločná mena a voľný pohyb osôb v rámci Schengenu.

Podčiarkol aj fakt, že Spoločenstvo sa neustále pripravuje na prevenciu, no k systémovým krokom dochádza len veľmi pomaly, keďže vyjednávania s 27-členným blokom vždy nejaký čas trvá. Okrem toho si podľa Lewandowskiho treba uvedomiť, že nie nové členské štáty sa stali slabým článkom Únie, ale starí členovia najmä na juhu. Z jeho pohľadu ide o dôsledok slabej zahraničnej politiky, ktorá síce má svoje miesto v úniovom rozpočte, no národné štáty stále dominujú. „Je extrémne zložité dosiahnuť skutočnú zahraničnú politiku EÚ,“ pripustil. Na druhej strane za pozitívny označil fakt, že nikto nespochybňuje vnútorný trh či energetickú bezpečnosť, ktoré budú mať významnú pozíciu v novom rozpočte.

Komisár ďalej uviedol, že vplyvom krízy a nevyhnutnej konsolidácie, vlády členských štátov sa čoraz častejšie stávajú rukojemníkmi pravicových xenofobických reflexov. Ako príklad uviedol Írsko, Holandsko a Dánsko, ktoré po Poľsku preberie predsedníctvo a ktoré chce obnovenie hraničných kontrol. Lewandowski upozornil aj na to, že hoci majú krajne pravicové strany len malý podiel v Európskom parlamente, takmer všade po nedávnych národných voľbách získali silnejšiu pozíciu. A skupinka v Európskom parlamente je tiež čoraz hlasnejšia a presadzuje svoje ciele na európskej úrovni.

„To je Európa, v ktorej žijeme, Európa, ktorú od 1. júla zdedí poľské predsedníctvo,“ uzavrel komisár. Podľa jeho slov úlohou Poľska, ktoré označil za spoľahlivú a optimistickú krajinu, je pokúsiť sa získať dôveru v európsky projekt, ktorý je výhodný pre všetkých, no jeho základné fundamenty v súčasnosti čelia obrovským výzvam. A to aj napriek tomu, že nejde o oficiálnu prioritu predsedníctva. Vyjadril nádej, že spomínané problémy nebudú také dramatické, že by spôsobili významné zmeny. Avšak zdôraznil, že ich treba mať na pamäti pri plánovaní rozpočtu.

Pripomenul tiež, že európsky rozpočet vyžaduje zhodu všetkých členských krajín. Nebude to jednoduché. Na jednej strane sú krajiny, ktoré chcú škrtať v rozpočte, na druhej strane Európsky parlament schválil rezolúciu, kde poslanci potvrdili, že chcú, aby bol sedemročný rozpočet zvýšený o 5 % v porovnaní so súčasným rámcom.