Komisárka Jourová podporila protesty v Maďarsku

prejavy nenávisti, internet, Google

Komisárka Věra Jourová, (zdroj: Európska komisia)

Maďarský prezident podpísal zákon schválený minulý týždeň v zrýchlenom konaní, ktorý reguluje fungovanie zahraničných univerzít v krajine. Sprísnenie podmienok je namierené najmä proti Stredoeurópskej univerzite (CEU), financovanej americkým miliardárom Georgom Sorosom, kritikom súčasnej maďarskej vlády.

Cez víkend protestovalo proti zákonu v Budapešti minimálne 70 000 ľudí. Zajtra sa bude otázkou dodržiavania pravidiel právneho štátu v Maďarsku zaoberať Európska komisia.

 

Komisárka Věra Jourová, pod ktorú spadá oblasť spravodlivosti, vyzdvihla víkendové budapeštianske protesty. Novinárom povedala, že „je dobré, že ľudia sú viditeľní a hovoria nahlas o tom, čo sa deje so Stredoeurópskou univerzitou“.

„Mojou obavou je, že v Maďarsku prebiehajú snahy o zníženie moci a vplyvu občianskej spoločnosti ako takej, a zníženie politického pluralizmu“, povedala Jourová.

Upozornila, že „administratívne kroky“ či podanie žaloby Komisie proti členskému štátu EÚ samo o sebe nestačia, ak ľudia nevyslovia nesúhlas s politikou svojej vlády.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/komisia-si-posvieti-na-orbanizaciu-madarska/

„Som rada, že vidím, že sú ľudia odvážni, otvorení, prejavujú názor a sú viditeľní“, povedala komisárka o demonštrantoch v Maďarsku.

Právny základ zákona môže byť podľa Jaurovej slabý, pretože sa sústreďuje len na jednu univerzitu – na CEU.

Problémové je aj Poľsko

Věra Jourová prezentovala výsledky štatistického porovnania dôvery v právne systémy v EÚ. Väčšina otázok novinárov sa ale týkala Maďarska a Poľska.

Komisia monitoruje stav dodržiavania pravidiel právneho štátu v Poľsku už viac ako rok – je to prvý prípad, keď využila právomoci v tejto oblasti, ktoré získala Lisabonskou zmluvou.

Už v decembri Varšavu vyzvala, aby zmenila niektoré nedávno prijaté ustanovenia, a posilnila nezávislosť ústavného súdu. Za nerešpektovanie odporúčaní hrozia Poľsku teoreticky sankcie, vrátane straty hlasovacích práv v Rade.

Sankcie však musia jednomyseľne odobriť ostatné členské krajiny. Orbánova vláda už povedala, že bude proti. Hlasovanie by sa malo uskutočniť v prvej polovici tohto roka.

Komisia sa podľa Jourovej sústreďuje na stav súdnictva v Poľsku a Maďarsku preto, že nedávne zmeny zákonov ohrozujú nezávislosť sudcov.

Podľa prieskumu prezentovaného Európskou komisiou je viera občanov v nezávislosť súdnictva v Maďarsku a Poľsku pod európskym priemerom.

Slovensko je na tom ešte horšie. Súdom veríme najmenej z celej EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/v-eu-veria-sudom-najmenej-slovaci/

V rozhovore pre nemecký Der Spiegel Jourová minulý mesiac naznačila, že Poľsko môže byť potrestané aj inak. Ak by sa zmenili pravidlá, Varšava môže stratiť v budúcom programovom období po 2020 prístup k štrukturálnym fondom EÚ, ak nezaistí nezávislosť súdov a sudcov.