Komisia chce povinné kvóty pre prijímanie utečencov

Zdroj: TASR/AP/Daniele La Monaca

Predseda Európskej komisie v stredu (13. máj) predstaví plán na zavedenie „systému povinných kvót“ pre prijímanie migrantov v krízových situáciách. Informovali o tom včera viaceré médiá a agentúry.

„Na zabezpečenie primeranej a vyváženej účasti všetkých členských štátov na spoločnom úsilí…Únia potrebuje systém zdieľania zodpovednosti medzi krajinami EÚ za veľký počet utečencov a žiadateľov o azyl,“ hovorí sa v návrhu, ktorý má k dispozícii britský denník Times.

Počet utečencov, ktorých by každá krajina musela prijať a integrovať,  Komisia podľa denníka stanový „distribučným kľúčom“ na základe výšky HDP každej krajiny, počtu obyvateľov, miery nezamestnanosti a počtu žiadateľov o azyl prijatých v minulosti.  

Juncker podľa britským médií zajtra navrhne ročne presídliť až 20 000 azylantov identifikovaných agentúrami OSN, ktorí skutočne potrebujú medzinárodnú ochranu. Pôvodný návrh, ktorý na minulomesačnom summite neuspel počítal s presídlením približne 5 000 utečencov za rok.  

V súčasnosti sú azylanti a migranti zodpovednosťou štátu, na ktorého územie dorazia ako prvého. V praxi to znamená, že krajiny v blízkosti ciest využívaných pašerákmi, ako sú napríklad Taliansko, Malta či Grécko, sú vystavené najväčšiemu náporu migrantov.

Približne polovicu všetkých azylantov v EÚ prijímajú Nemecko a Švédsko, pričom Berlín predpokladá, že ich počet sa tento rok môže v Nemecku takmer zdvojnásobiť na 400.000.

Na Slovensku podľa Eurostatu vlani počet azylantov oproti roku 2013 klesol o 25 percent, zo 440 na 330. Najviac ich pochádzalo z Afganistanu (95), Sýrie (40) a Vietnamu (25). Slovensko patrí v EÚ ku krajinám s najnižším počtom žiadateľov o azyl – 0,1 na 1000 obyvateľov.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v minulosti spochybnil účinnosť prerozdeľovania utečencov. Slovensko je najmä tranzitnou krajinou a migranti by tak podľa ministra aj tak utiekli ďalej do cieľových krajín,“ ktoré sú najmä v západnej Európe.

Návrh legislatívnej normy o "povinnom a automaticky spúšťanom systéme premiestňovania na rozdelenie osôb jasne potrebujúcich medzinárodnú ochranu v rámci EÚ, keď nastane hromadný prílev" utečencov by mal byť predložený do konca roka.

Podľa agentúry Reuters systém kvót, podporujú Taliansko, Nemecko, Rakúsko či Francúzsko.  "Tento návrh… sa čiastočne inšpiroval návrhmi, ktoré predložilo Francúzsko. Je pochopiteľné, že tie počty (imigrantov) treba v EÚ prerozdeliť," povedal minister vnútra Bernard Cazeneuve vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL.

Británia a Maďarsko sú proti

Vlády početných členských štátov sú však proti – aj v súvislosti so vzostupom protiimigračných strán. Britské ministerstvo vnútra v nedeľu večer uviedlo, že pre Spojené kráľovstvo je neprijateľné zavedenie iných než dobrovoľných kvót.

„Spojené kráľovstvo má hrdú históriu poskytovania azylov tým ,ktorí ich najviac potrebujú. Neveríme ale, že odpoveďou je povinný systém presídľovania,“ povedal hovorca ministerstva len pár dní potom ako opätovne zvolený premiér David Cameron prisľúbil referendum o zotrvaní Británie v EÚ a žiadal rozsiahle reformy v oblasti imigračnej politiky.

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že myšlienka povinného prerozdeľovania je "šialená a nespravodlivá". „Ak chcú (ostatní členovia EÚ) prijímať prisťahovalcov nech to robia. Ale potom by ich nemali posielať k nám, alebo cez nás,“ povedal Orbán, ktorý plánuje návrhy prediskutovať v maďarskom parlamente.

Vojenská misia v Líbyi na ceste

EÚ okrem radikálneho presídľovacieho plánu pripravuje aj vojenskú misiu proti skupinám pašerákov v Líbyi s cieľom obmedziť prílev migrantov cez Stredozemné more. Jej súčasťou má byť „potápanie“ lodí, ktoré pašeráci využívajú na prepravu migrantov.

„Pripravili sme možnú vojenskú námornú operáciu v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. Mandát tejto operácie je v súčasnej dobe rozpracovávaný členskými štátmi EÚ,“ povedala včera Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v Bezpečnostnej rade OSN kde chce pre iniciatívu získať mandát na zásah v teritoriálnych vodách Líbye.

Británia v súčasnosti pracuje na návrhu rezolúcie, ktorá by schválila takúto misiu, uviedli poprední predstavitelia v Bruseli.  Iniciatíva pod talianskym vedením by sa podľa nich konala za účasti asi desiatich krajín EÚ – vrátane Británie, Francúzska, Španielska a Talianska – a mohla by časom v prípade vyhrotenia konfliktu zahŕňať aj NATO.

Plány EÚ sa stretli s ostrov kritikou Ruska, ktoré má v Bezpečnostnej rade OSN právo veta. „Zatýkanie obchodníkov s ľuďmi a zhabanie lodí je jedna vec, ale ničenie týchto plavidiel už zachádza príliš ďaleko,“ uviedol minulý týždeň ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimír Čižov.

Osobitý veľvyslanec pri OSN pre migráciu Peter Sutherland na včerajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady vyhlásil, že plán EÚ vystaví „nevinných utečencov nebezpečenstvu“ a vyzval euroblok, aby otvoril cestu legálnej migrácii.

EurActiv/TASR