Komisia chystá európsky mýtny systém

mýto

Mýtne stanice by podľa nového systému mohli byť minulosťou, zdroj: pixabay.com

Európska komisárka pre dopravu Violeta Bulcová pripravuje plán na zavedenie celoeurópskeho systému diaľničného mýta. Predstaví ho v máji, dohodnúť sa chce do roku 2019.

Jeden systém

„Vodiči by mali môcť využívať všetky cesty v Európe bez toho, aby museli zastavovať [kvôli plateniu poplatkov],“ povedala nemeckým novinám Welt am Sonntag.

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, akými štáty vyberajú poplatky za diaľnice. Ide buď o predaj časovo obmedzených diaľničných známok, alebo o výber mýta za prejdený úsek na mýtnych staniciach.

Bulcová už dlhšie hovorí o zjednotení týchto systémov do spoločného elektronického systému. Platiť by sa pritom malo za prejdenú vzdialenosť.

Platba za kilometre

„Dúfam, že do roku 2030 tu budeme mať celoeurópsky mýtny systém, založený na precestovaných kilometroch,“ povedala komisárka s tým, že je fér, ak za infraštruktúru platia viac tí, ktorý ju aj viac využívajú.

Ráta aj s prechodným obdobím, kedy by sa členské štáty mali dohodnúť či a aký systém chcú.

Peniaze na infraštruktúru

„Každá krajina sa bude môcť rozhodnúť, či chce zaviesť mýto,“ povedala Bulcová. Ak sa však štát rozhodne vyberať poplatky, malo by to byť cez jednotný elektronický systém.

„Mýto by sa malo v budúcnosti vyberať automaticky, buď prostredníctvom predplatených systémov alebo mesačných výkazov,“ vysvetlila.

Vyzbierané peniaze by si následne rozdelili zúčastnené členské štáty. „Podporujeme to, aby sa tieto peniaze investovali výhradne do zlepšenia infraštruktúry a cestnej siete. Toto rozhodnutie však bude na vládach jednotlivých štátov,“ dodala Bulcová.

Nemecko spúšťa kontroverzné mýto

Nemecký parlament minulý týždeň schválil kompromisný návrh na spoplatnenie diaľnic. Pôvodný plán, ktorý počítal s kompenzáciou diaľničných poplatkov pre nemeckých vodičov cez daňový odpis, Európska komisia odmietla ako diskriminačný voči cudzincom.

Čítajte aj: Nemecko ustúpilo od pôvodného plánu na spoplatnenie diaľnic

Schválený systém ráta s odpisom pre Nemcov, ktorí jazdia na ekologickejších autách. Platiť budú ročne, priamo zo svojich bankových účtov.

Desaťdňová diaľničná známka pre vodičov zo zahraničia bude stáť od 2,50 až do 25 eur, v závislosti od veľkosti a ekologickosti auta. Dvojmesačná známka bude stáť od 7 do 50 eur.