Komisia dokončuje vnútorné rošády

zdroj: flickr, autor: = FoX =

DG pre spravodlivosť sa bude zaoberať občianskym a trestným právom, základnými právami a občianstvom, zatiaľ čo DG Vnútorné záležitosti bude zodpovedať za imigračnú a azylovú politiku, migráciu a pohraničnú bezpečnosť, oznámila Komisia.

Doteraz boli tieto záležitosti zastrešované len jedným Generálnym riaditeľstvom, ktoré viedol Brit Jonathan Faull.

Včerajšia zmena priniesla jasné rozdelenie inštitúcií: jedna bude pracovať pre eurokomisárku pre spravodlivosť a základné práva Viviane Redingovú a druhá sa bude zodpovedať eurokomisárke pre domáce záležitosti Cecilii Malmströmovej. Rovnako ako riaditeľstvo, aj portfólio oboch komisáriek v predošlej Barrosovej Komisii pôvodne zastrešovala iba jedna osoba a až s príchodom druhej Barrosovej Komisie sa táto agenda rozčlenila na dve časti. 

Toto riešenie odzrkadľuje aj rozdelenie vo väčšine národných vlád, kde spravodlivosť a domáce záležitosti zvyčajne spravujú rozličné ministerstvá.

Noví generálni riaditelia

Komisia zároveň na podnet jej predsedu José Manuela Barossa a podpredsedu Maroša Šefčoviča presunula niekoľkých generálnych riaditeľov do iných oddelení, a to v súlade s politikou vnútornej mobility.

Tieto zmeny sú druhou významnou výmenou kresiel Komisii od opätovného potvrdenia Barrosa ako predsedu Komisie. Dôvodom pre tento krok sú pravidlá rotácie vedúcich pracovníkov. 

Prvou výmenou bolo ešte rozdelenie portfólia eurokomisára pre životné prostredie Stavrosa Dimasa na dve generálne riaditeľstvá (DG), a to DG pre boj proti klimatickým zmenám a DG pre životné prostredie.

Faull, ktorý viedol DG JLS počas Komisie Barroso I. sa stane generálnym riaditeľom DG Vnútorný trh, uviedol komisár Michel Barnier.

Jeho presun bol oznámený vtedajšiemu premiérovi Veľkej Británie Gordonovi Brownovi ešte v novembri. Brown vtedy vyslovil obavu, že ak Komisia do vedenia finančnej služby zapojí Francúza, znamenalo by to narušenie záujmov Londýna.

Faullov presun na DG Vnútorný trh bol možný len za predpokladu, že jeho britský kolega David Wright nahradí Švéda Jörgen Holmquista, ktorý odchádza pôsobiť na Harvardskú univerzitu.

Stefano Manservisi, súčasný generálny riaditeľ DG Rozvoj, bude viesť novovytvorené DG Vnútorné záležitosti. Manservisiho menovanie znamená, že Talian bude zodpovedný za otázky imigrácie, čo je pre Rím jedna z najdôležitejších tém.

Pozícia Fokiona Fotiadisa na čele DG Námorné záležitosti a rybolov (MARE) sa stala nezlúčiteľnou s pozíciou jeho gréckej krajanky Marie Damanakiovej na čele komisariátu. Fotiadis nahradil Manservisiho na čele DG Rozvoj.

Generálnou riaditeľkou DG MARE sa stala Lowri Evansová, ktorá na pozíciu postúpila z funkcie zástupkyne generálneho riaditeľa pre DG Hospodárska súťaž.

Ďalšie postupy sa udiali v prípade Françoisa Le Baila a Roberta-Jana Smitsa, zástupcu generálneho riaditeľa DG Podnikanie a generálneho riaditeľa DG Spoločné výskumné centrum, ktorí sa stali riaditeľmi na DG Spravodlivosť a DG Výskum.

Zmeny, ktoré boli včera ohlásené vstúpia do platnosti od 1. júla.

Pozri aj Súbory liniek Nová diplomatická služba EÚ, Výmeny top úradníkov, a Barroso II: Nová Európska komisia 2009-2014.