Komisia hľadá možnosti, ako obísť veto Maďarska a Poľska

Maďarský premiér Viktor Orbán a poľský premiér Mateusz Morawiecki, na tlačovej konferencii 26. novembra [EPA-EFE/Andrzej Lange]

Európska komisia rozmýšľa, ako obísť veto Maďarska a Poľska o rozpočte Únie na roky 2021-2027 a Pláne obnovy. S návrhom by mohla prísť na začiatku budúceho roka, ak sa situácia nezmení, potvrdil v stredu (2. decembra) vysoký predstaviteľ EÚ.

Európska komisia stále vo svojom „hlavnom scenári“ počíta s tým, že sa podarí dosiahnuť koncom budúceho týždňa na stretnutí lídrov členských štátov EÚ dohodu. Veto Maďarska a Poľska znemožňuje Únii prijať finančný balík vo výške 1,8 bilióna eur. Jeho súčasťou je aj 750 miliárd eur na Plán obnovy, ako aj 1,1 bilióna eur na Viacročný finančný rámec (VRF), rozpočet Únie na ďalších sedem rokov.

Premiéri Maďarska a Poľska, Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki, trvajú na tom, že budú blokovať schválenie týchto fondov, kým sa neodstráni podmienka právneho štátu ako predpoklad na čerpanie financií.

Predstavitelia Komisie naznačujú, že sa paralelne uvažuje o spôsoboch, ako umožniť spustenie Plánu obnovy bez účasti Poľska a Maďarska, ak budú naďalej zastávať svoju doterajšiu pozíciu.

V januári by mohla Komisia prísť s riešením, ktoré bude vychádzať z práva Európskej únie. Do úvahy prichádza využiť mechanizmus tzv. posilnenej spolupráce medzi členskými štátmi, alebo vytvoriť systém, v ktorom budú členské štáty ručiť za 750 miliárd eur cez národné garancie (pôvodný plán je, že ručí Únia ako celok, ktorý vyžaduje jednomyseľnosť). Detaily týchto plánov zatiaľ nie sú jasné ako ani to, čo by sa v takomto scenári stalo s alokáciou financií pre Maďarsko a Poľsko.

V prípade, že by sa členské štáty dokázali obísť veto Maďarska a Poľska, financie by mohli uvoľniť v lete 2021 po tom, ako sa všetky zostávajúce členské štáty ratifikujú mechanizmus Plánu obnovy.

Poľsko a Maďarsko neustúpili, rozpočet blokujú aj po videosummite

Maďarsko a Poľsko blokujú dohodu o záchrannom pláne a európskom rozpočte aj po štvrtkovom videosummite. Lídri sa téme venovali len krátko, plánujú intenzívne presviedčať Budapešť a Varšavu, aby veto stiahli.

Vetu rozpočtu EÚ ale takýmto spôsobom nie je možné obísť.

Európsky parlament a členské štáty majú na to, aby uzavreli dohodu o novom rozpočte, čas do 7. decembra. Ak sa tak nestane, Komisia bude musieť predložiť nový návrh len na rozpočet na rok 2021, ktorý sa bude riadiť ročnými rozpočtovými stropmi súčasného rozpočtu (rozpočtové provizórium), ktoré sú nižšie.

O tomto návrhu sa už bude hlasovať kvalifikovanou väčšinou, čo vylučuje ďalšie veto. Ak by sa tak stalo, Únia by, prvýkrát od roku 1988, fungovala v rozpočtovom provizóriu.

V tomto scenári EÚ nebude môcť rozbiehať nové dlhodobejšie projekty v kohéznej politike alebo v programe Horizont. Čistí prispievatelia do rozpočtu sa zase nedostanú k svojim rabatom.

Portugalsko odmieta znovu otvoriť rokovania

Nadchádzajúce portugalské predsedníctvo Rady EÚ (začína 1. januára 2021) dáva jasne najavo, že k žiadnemu prehodnoteniu podmienok rozpočtu a Plánu obnovy nepristúpi.

„Uzavreté dohody sú uzavreté dohody a nemôžeme ich otvárať. Môžeme s nimi pracovať, ale nie začínať odznovu,“ povedal na margo stanoviska Maďarska a Poľska Premiér António Costa.

Európska rada musí „schváliť potrebné mechanizmy na to, aby bol 1. januára účinný nový rozpočet EÚ na rok 2021. Inak budú aktivity, ako je kohézna politika, paralyzované,“ varoval.

Júlovú dohodu z Európskej rady a dohodu, ktorá existuje s Európskym parlamentom o právnom štáte, nemožno podľa neho nanovo otvoriť. Dohoda sa preto musí nájsť na budúco-týždňovom summite.