Komisia hovorí Poľsku, že nestačí

Frans Timmermans, podpredseda Európskej komisie na tlačovej konferencií v Bruseli, 14. máj 2018. [© European Union]

Vláda vo Varšave ani doterajšími návrhmi Európsku komisiu nepresvedčila, že v krajine neexistuje systémová hrozba pre právny štát.

Európska komisia sa naďalej obáva, že Varšava by mohla pokračovať v reformách, ktoré predstavujú „systémovú hrozbu“ pre právny štát.

Proces aktivovania článku 7. Lisabonskej zmluvy, ktorý voči Poľsku spustila Európska únia v decembri 2017, by mohol pre krajinu v najextrémnejšom prípade skončiť stratou hlasovacích práv.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v pondelok (14. mája) vyhlásil, že sa od Poľska očkáva viac pokroku.

Európske peniaze za právny štát: Politický nátlak na členské štáty alebo nevyhnutnosť?

ŠPECIÁL / Názory na nový mechanizmus z dielne Komisie, podľa ktorého by sa čerpanie peňazí z rozpočtu EÚ podmieňovalo doržiavaním zásad právneho štátu, sa medzi slovenskými europoslancami líšia. Väčšina z nich sa obáva jeho finálneho nastavenia. 

Budapešť podporí Varšavu

Sankcie v podobe pozastavenia členských práv by vyžadovali jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov – okrem Poľska.

Maďarsko priamo hovorí že by tento krok vetovalo. Komisia je ale toho názoru, že už hlasovanie by bolo podstatným politickým signálom.

Poľsku a Maďarsku sa tiež nepáči, že Európska komsia navrhuje v rámci nového rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 zníženie finančných prostriedkov pre krajiny, ktoré nedodržiavajú princípy právneho štátu.

Maďarský sociológ: Maďarsko je mafiánsky štát. Poľsko má ešte plán B

Ak si chcete odfotiť maďarskú mocenskú elitu, choďte do VIP salónika na futbalovom štadióne Pancho Arena v Orbánovej dedine Felcsút. Maďarský sociológ a bývalý liberálny politik Bálint Magyar vysvetľuje mafiánsku povahu Maďarska.

Priestor pre väčší pokrok

Podpredseda Komisie Timmermans privítal návrhy zmien a doplnení, ktoré Poľsko oznámilo v posledných týždňoch v rámci niektorých reforiem – vrátane stanovenia rovnakého veku odchodu do dôchodku pre sudcov, bez ohľadu na to, či sú to muži alebo ženy.

Stále si však myslí, že existuje priestor pre oveľa väčší pokrok, aby bolo možné povedať, že demokratické hodnoty už nie sú v Poľsku ohrozené.

Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Francúzsko a Nemecko „hovoria jedným hlasom“

Francúzsko a Nemecko vydali v pondelok spoločné vyhlásenie, v ktorom sa jasne postavili za Európsku komisiu. Uvádza sa v ňom, že ak ide o európske hodnoty, Paríž a Berlín „hovoria jedným hlasom“.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová tento postoj potvrdila vyhlásením, že obe krajiny od Poľska očakávajú, že primerane zareaguje na obavy, ktoré pomenováva Komisia.

O mesiac (26. júna) sa ministri európskych záležitostí stretnú niekoľko dní pred summitom lídrov Európskej únie. Ak by sa Komisia s Poľskom uspokojivo nedohodla, nie je vylúčené, že situácia v Poľsku bude na programe rokovania ministrov.

Rekonštrukcia súdnictva

Poľská pravicová vláda strany Právo a spravodlivosť začala presadzovať zmeny v súdnictve hneď po svojom nástupe k moci koncom roka 2015. Podľa nej sú reformy potrebné na boj proti korupcii a rekonštrukciu súdneho systému, ktorý je pozostatkom komunistickej éry.

Európska komisia niekoľkokrát Varšavu varovala, že tieto zmeny považuje za hrozbu pre demokratické prinícípy, ku ktorým sa Poľsko hlásilo pri svojom vstupe do Únie.

Po rekonštrukcii vlády sa nám s Poľskom hovorí lepšie, tvrdí Timmermans z Komisie

Podľa podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa je u novej poľskej vlády citeľná vôľa dospieť ku kompromisu ohľadom reformy justície.