Komisia má za sebou posledné vypočutie, začne pracovať načas

Nové zloženie Európskej komisie môže po Bulcovej bezproblémovom vystúpení potvrdiť parlament v pôvodnom termíne na plenárnom zasadaní 22. októbra. 50-ročná podnikateľka bez politických skúseností nahradila na pozícii budúcej slovinskej eurokomisárky neúspešnú expremiérku Alenku Bratušekovú.

„Úprimne povedané očakávala som ťažšie otázky a aj som na ne bola pripravená,“ povedala Bulcová po trojhodinovej sérii otázok od europoslancov. Na rozdiel od svojej predchodkyne odpovedala po anglicky.

Na post komisárky ju nominoval predseda slovinskej vlády Miro Cerar pred necelým týždňom. Bulcová však preukázala, že sa učí rýchlo. To o nej vravel po prvom stretnutí aj nový predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Budúca komisárka priznala, že sa musí ešte mnoho doučiť. Vyhlásila, že jej agendou budú ľudia. Do dopravného sektoru chce prilákať viac mladých pracovníkov a žien. Zaviazala sa tiež k boju proti sociálnemu dumpingu.

Nedostatok skúseností jej výbor EP pre dopravu nevyčítal. Bulcová uviedla, že to dokáže vynahradiť svojimi poznatkami z podnikateľského prostredia.

„Všetci viete, že dokážem chodiť po ohni. Párkrát som si myslela, že sa popálim, ale nestalo sa tak,“ uzavrela vypočutie v EP.

Jej potvrdenie v úrade je podľa odborníkov aj osobným víťazstvom šéfa európskych liberálov Guya Verhofstadta, ktorý Slovinku podporoval napriek náznakom, že krajina by mohla nominovať aj vhodnejšieho kandidáta.

Vďaka úspechu Violety Bulcovej ostáva po preskupení portfólií v platnosti pôvodný harmonogram nástupu Junckerovej komisie. Noví komisári začnú svoje povinnosti vykonávať od 1. novembra.