Komisia nespúšťa ochranu rozpočtu, europarlament ale chuť na žalobu prešla

Súdny dvor EÚ sa už zaoberá mechanizmom v žalobe od Poľska a Maďarska. Vyzerá to tak, že žaloba od Parlamentu nepribudne. [EPA-EFE/Julien Warnand]

Európsky parlament sa v marci vyhrážal žalobou, ak Komisia neprijme usmernenia potrebné pre štart mechanizmu na ochranu rozpočtu pred korupciou. Už je jasné, že to nestihne, v Parlamente je ale o súdnych krokoch ticho.

Ak berieme do úvahy iba literu európskych zákonov, Európska komisia mala už od prvého januára podmieňovať vyplácanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu. Odvtedy totiž platí mechanizmus, vďaka ktorému by mohla zastaviť prúd peňazí krajine, v ktorej nefungujú inštitúcie dosť na to, aby eurofondy chránili napríklad pred korupciou.

Doteraz sa tak nedeje kvôli kompromisu, ktorý si minulý december vyžiadali Poľsko a Maďarsko, teda dve krajiny, ktorých sa takáto hrozba týka najurgentnejšie. Čaká sa jednak na výsledok žaloby, ktorou celý mechanizmus spochybnili na Súdnom dvore EÚ, a tiež na to, kým Komisia pripraví usmernenia, podľa ktorých sa má mechanizmus uplatňovať.

Europoslancom sa čakanie nepáčilo, preto dva mesiace dozadu prišli s rezolúciou. V tej hrozili, že ak Komisia usmernenia neprijme do prvého júna, sám ju zažaluje za nečinnosť.

Dnes už vieme, že Komisia sa do tohto termínu nechystá Parlamentu ani predstaviť návrh daných usmernení. O žalobe však z Parlamentu nepočuť.

„Zdá sa, že prísľub návrhu usmernení oslabil politickú vôľu niektorých politických skupín,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Šimečka (PS, RE).

Parlament chce žalovať Komisiu za ústupky Maďarsku a Poľsku

Mechanizmus, ktorý by podmieňoval eurofondy dodržiavaním pravidiel právneho štátu, mal platiť od januára. V praxi ale stále nefunguje. Eurokomisia totiž pracuje na usmerneniach, ktoré si vyžiadali Poľsko a Maďarsko.

Do polovice júna predstavia iba prvé návrhy

Gert Jan Koopman, generálny riaditeľ rozpočtovej sekcie Komisie na vypočutí v europarlamente v stredu (26.mája) povedal, že na príprave usmernení pracujú a prvý návrh chce poslancom predstaviť v polovici júna.

To je ale až po termíne, ktorý im Parlament dal v rezolúcii. V tej navyše žiadali prijatie pravidiel, nie iba predstavenie prvého návrhu.

„So zreteľom na to, že do polovice júna Komisia prisľúbila predstaviť iba návrh usmernení a nie ich prijatie, Renew Europe podporuje podanie žaloby, aby sa predošlo ďalším prieťahom v implementácii mechanizmu ochrany eurofondov,“ hovorí Šimečka.

Žalobu by však musel európsky parlament poslať ako celok.

Kompromis s Varšavou a Budapešťou oddiali uplatňovanie mechanizmu právneho štátu

Lídri EÚ majú na stole kompromis, ktorý s Poľskom a Maďarskom dohodlo nemecké predsedníctvo Rady EÚ. Krajiny stiahnu svoje veto rozpočtu Únie a Plánu obnovy za cenu odkladu účinnosti mechanizmu právneho štátu do času, kým ho neposúdi Súdny dvor EÚ.

Prvé prípady prídu na jeseň

„Očakávame, že Komisia v nasledujúcich dňoch predloží návrhy usmernení na konzultáciu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Wiezik (Spolu, EPP), člen Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT).

Práve tento výbor, v spolupráci s tým rozpočtovým (BUDG) teraz pripravuje ďalšiu rezolúciu, v ktorej v júni predstaví vlastný návrh usmernení. Podľa Wiezika má Komisia povinnosť zohľadniť ich nápady pri príprave finálnej verzie.

„Očakáva sa, že Komisia predloží prvé prípady porušenia zásad právneho štátu na Súdny dvor EÚ  začiatkom jesene. Je dôležité, aby pozícia Komisie bola v týchto procesoch tak povediac neochvejná, a podložená silnými dôkazmi, keďže je možné očakávať tvrdý odpor dotknutých štátov,“ dodáva Wiezik.

Vila pre influencerov z eurofondov

Europoslanci na vypočutí v stredu však pripomínali, že pri schvaľovaní mechanizmu sa s prijatím usmernení nerátalo.

„Čo mám povedať mojim voličom, keď bude pán Orbán extravagantne míňať peniaze z fondu obnovy?“ pýtala sa maďarská europoslankyňa Katalin Cseh (RE), spomínajúc prípad v jej volebnom obvode, kde za eurofondy na letné tábory starostov syn postavil „vilu pre Instagram influencerov“.

Jan Koopman ale zdôrazňoval, že Komisia už teraz monitoruje vývoj v členských štátoch a aj keď prvé kroky urobí až na jeseň, môže krajine stopnúť eurofondy za akékoľvek konanie už od prvého januára.

„Žiaden prípad nebude stratený,“ povedal generálny riaditeľ. Zdôraznil, že prioritou Komisie je zabezpečiť, aby Súdny dvor EÚ takéto rozhodnutie neanuloval.

„Nemôžeme si to dovoliť, bola by to úplná katastrofa,“ dodal Jan Koopman.

Podľa Maxa Steuera, odborníka na právny štát z Univerzity Komenského, môže potvrdenie legálnosti mechanizmu na Súdnom dvore EÚ zvýšiť jeho legitimitu. Odklad však nebude bez následkov.

„Odklad uplatňovania tohto mechanizmu má na maďarskej a poľskej strane motiváciu v snahe uspieť v parlamentných voľbách, ktoré ich čakajú v budúcom roku, respektíve v roku 2023,“ povedal Steuer v podcaste EURACTIV Slovensko.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte