Európsky parlament sa v marci vyhrážal žalobou, ak Komisia neprijme usmernenia potrebné pre štart mechanizmu na ochranu rozpočtu pred korupciou. Už je jasné, že to nestihne, v Parlamente je ale o súdnych krokoch ticho.
Ak berieme do úvahy iba literu európskych zákonov, Európska komisia mala už od prvého januára podmieňovať vyplácanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu. Odvtedy totiž platí mechanizmus, vďaka ktorému by mohla zastaviť prúd peňazí krajine, v ktorej nefungujú inštitúcie dosť na to, aby eurofondy chránili napríklad pred korupciou.
Doteraz sa tak nedeje kvôli kompromisu, ktorý si minulý december vyžiadali Poľsko a Maďarsko, teda dve krajiny, ktorých sa takáto hrozba týka najurgentnejšie. Čaká sa jednak na výsledok žaloby, ktorou celý mechanizmus spochybnili na Súdnom dvore EÚ, a tiež na to, kým Komisia pripraví usmernenia, podľa ktorých sa má mechanizmus uplatňovať.
Europoslancom sa čakanie nepáčilo, preto dva mesiace dozadu prišli s rezolúciou. V tej hrozili, že ak Komisia usmernenia neprijme do prvého júna, sám ju zažaluje za nečinnosť.
Dnes už vieme, že Komisia sa do tohto termínu nechystá Parlamentu ani predstaviť návrh daných usmernení. O žalobe však z Parlamentu nepočuť.
„Zdá sa, že prísľub návrhu usmernení oslabil politickú vôľu niektorých politických skupín,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Šimečka (PS, RE).
Do polovice júna predstavia iba prvé návrhy
Gert Jan Koopman, generálny riaditeľ rozpočtovej sekcie Komisie na vypočutí v europarlamente v stredu (26.mája) povedal, že na príprave usmernení pracujú a prvý návrh chce poslancom predstaviť v polovici júna.
To je ale až po termíne, ktorý im Parlament dal v rezolúcii. V tej navyše žiadali prijatie pravidiel, nie iba predstavenie prvého návrhu.
„So zreteľom na to, že do polovice júna Komisia prisľúbila predstaviť iba návrh usmernení a nie ich prijatie, Renew Europe podporuje podanie žaloby, aby sa predošlo ďalším prieťahom v implementácii mechanizmu ochrany eurofondov,“ hovorí Šimečka.
Žalobu by však musel európsky parlament poslať ako celok.
Prvé prípady prídu na jeseň
„Očakávame, že Komisia v nasledujúcich dňoch predloží návrhy usmernení na konzultáciu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Wiezik (Spolu, EPP), člen Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT).
Práve tento výbor, v spolupráci s tým rozpočtovým (BUDG) teraz pripravuje ďalšiu rezolúciu, v ktorej v júni predstaví vlastný návrh usmernení. Podľa Wiezika má Komisia povinnosť zohľadniť ich nápady pri príprave finálnej verzie.
„Očakáva sa, že Komisia predloží prvé prípady porušenia zásad právneho štátu na Súdny dvor EÚ začiatkom jesene. Je dôležité, aby pozícia Komisie bola v týchto procesoch tak povediac neochvejná, a podložená silnými dôkazmi, keďže je možné očakávať tvrdý odpor dotknutých štátov,“ dodáva Wiezik.
Time for another poll:
Will the new rule of law mechanism ("general regime of conditionality for the protection of the Union budget") actually be triggered against any EU member country in 2021?
— Lili Bayer (@liliebayer) April 28, 2021
Vila pre influencerov z eurofondov
Europoslanci na vypočutí v stredu však pripomínali, že pri schvaľovaní mechanizmu sa s prijatím usmernení nerátalo.
„Čo mám povedať mojim voličom, keď bude pán Orbán extravagantne míňať peniaze z fondu obnovy?“ pýtala sa maďarská europoslankyňa Katalin Cseh (RE), spomínajúc prípad v jej volebnom obvode, kde za eurofondy na letné tábory starostov syn postavil „vilu pre Instagram influencerov“.
Jan Koopman ale zdôrazňoval, že Komisia už teraz monitoruje vývoj v členských štátoch a aj keď prvé kroky urobí až na jeseň, môže krajine stopnúť eurofondy za akékoľvek konanie už od prvého januára.
„Žiaden prípad nebude stratený,“ povedal generálny riaditeľ. Zdôraznil, že prioritou Komisie je zabezpečiť, aby Súdny dvor EÚ takéto rozhodnutie neanuloval.
„Nemôžeme si to dovoliť, bola by to úplná katastrofa,“ dodal Jan Koopman.
Podľa Maxa Steuera, odborníka na právny štát z Univerzity Komenského, môže potvrdenie legálnosti mechanizmu na Súdnom dvore EÚ zvýšiť jeho legitimitu. Odklad však nebude bez následkov.
„Odklad uplatňovania tohto mechanizmu má na maďarskej a poľskej strane motiváciu v snahe uspieť v parlamentných voľbách, ktoré ich čakajú v budúcom roku, respektíve v roku 2023,“ povedal Steuer v podcaste EURACTIV Slovensko.