Komisia odporučí začať prístupové rokovania s Islandom

zdroj: http://www.flickr.com/photos/33732989@N00/2612545265/

Pozadie:
Island doručil svoju oficiálnu žiadosť o vstup do Európskej únie 17. júla 2009 (EurActiv 20/07/09) po tom, čo parlament podporil plán vlády na začatie rozhovorov o pristúpení, aj napriek tomu, že všetky relevantné vyhliadky na zlepšenie ekonomickej situácie v čase globálnej finančnej krízy v roku 2008 na ostrove stroskotali. (EurActiv 17/07/09)

V reakcii na politický tlak z Veľkej Británie a Holandska, Reykjavik súhlasil s úhradou odškodnení pre občanov z dvoch krajín, ktorí vkladali svoje peniaze na tzv. Icesave účty v Landsbanki, jednej z troch najväčších islandských bánk, ktoré sa pod ťarchou obrovských dlhov prepadli. (EurActiv 21/10/08)

Začiatkom tohto roka prezident Islandu odmietol návrh zákona na splatenie viac ako 5 miliárd dolárov sporiteľom z Británie a Holandska, ktorým islandské banky dlhujú a vyžadoval v tejto otázke referendum. Prezident Olafur Grímsson 5. januára odmietol odsúhlasiť zákon o vrátení peňazí používateľom Icesave účtov, čo dostalo krajinu do politickej krízy a pozorovatelia označili tento postup za negatívum, ktoré ohrozuje vstup Islandu do Európskej únie (EurActiv 07/01/10).

Rokovania a dohody

Island, ostrov s populáciou 320 tisíc ľudí na ďalekom severe Európy, nebol ochotný vstúpiť do bloku po celé desaťročia. O členstvo v EÚ požiadal v minulom roku po tom, ako globálna finančná kríza zničila jeho bankový systém.

„Európska komisia 24. februára vydá svoje stanovisko a odporučí začať prístupové rokovania,“ uviedol pre agentúru Reuters predstaviteľ EÚ.

Predpokladá sa, že pôjde o rýchle prístupové rozhovory, keďže Reykjavik je oveľa lepšie pripravený ako iné kandidátske krajiny a už teraz patrí do jednotného trhu EÚ a shengenskej bezhraničnej zóny.

Jeho ambície sú však stále viazané na spor s Holandskom a Veľkou Britániou, ktoré prišli o vyše 5 miliárd amerických dolárov pri bankovom kolapse, ktorý krajinu postihol koncom roka 2008.

Predstavitelia troch krajín sa tento týždeň stretnú na rokovaniach a pokúsia sa dohodnúť na tom, ako by mal Island vyriešiť otázku vrátenia peňazí. Akýkoľvek pokrok bude kľúčom k urýchleniu rozhovorov s EÚ.

Islandský minister financií včera povedal, že rokovania budú pokračovať v najbližších dňoch.

Británia a Holandsko tvrdia, že im Island dlhuje za vyplácanie sporiteľov, ktorí prišli o peniaze na internetových účtoch v priebehu finančnej krízy. Reykjavik pripúšťa, že je zaviazaný k vráteniu peňazí, avšak oponenti hovoria, že existujúca dohoda, ktorá zahŕňa splatnosť vyše 15 rokov pri úrokovej sadzbe 5,5 percenta, je príliš tvrdá.

Okrem vyjednávania o otázkach Icesave účtov môže Island čeliť aj zdĺhavým rokovaniam o rybnom hospodárstve, ktoré predstavuje hlavnú hybnú silu ekonomiky tejto ostrovnej krajiny.

Rozhodnutie o začatí prístupových rozhovorov by malo byť schválené kolégiom 27 európskych komisárov v stredu, 24. februára. (Pozri aj EurActiv Súbor liniek)