Komisia okolo Írska po špičkách

Zdroj: Portugalské predsedníctvo

Zlomový bod ratifikačného procesu Lisabonskej zmluvy – írske referendum – príde už o mesiac, 12. júna. Európska komisia sa od decembrového uvedenia diskutovaného tzv. tretieho energeticko-klimatického balíčka dobrovoľne vyhýba akýmkoľvek veľkým kontroverzným témam. Venuje sa skôr každodennej politike.

Konanie Komisie je logické, vo svetle všeobecnej stratégie ničím nenarušiť hladkú púť Lisabonskej zmluvy národnými legislatívnymi zbormi. Čo je dôležitejšie, ide hlavne o to, aby nič príliš nerozvírílo írsku verejnú mienku.

S podobným vysvetlením nakoniec odstúpil aj dlhoročný írsky premiér Bertie Ahern, ktorý čelil obvineniam z korupcie. Jeho rezignácia sa tiež interpretovala ako krok k zvýšeniu šancí zmluvu v referende, pretože ako všetci európski politici vedia, referendá o európskych témach sú vždy do značnej miery o domácej politike.

Desať krajín už Lisabonskú zmluvu ratifikovalo. Prípadné írske „nie“ by uvrhlo Úniu do podobnej, ak nie väčšej existenčnej krízy ako v roku 2006, kedy referendá v Holandsku a Francúzsku pochovali Ústavnú zmluvu.

Írski odporcovia zmluvy majú niekoľko argumentov. Obávajú sa napríklad o tradičnú írsku neutralitu. Tieto obavy nepomáha rozptyľovať Francúzsko, ktoré avizuje posilnenie obrannej politiky Únie počas svojho predsedníctva v druhom polroku 2008.

Nezanedbateľný je strach o írsku 12,5 % korporátnu daň (vnímanú ako jeden zo zdrojov írskeho zázraku), ktorá je podľa niektorých hlasov pod hrozbou zo strany pripravovaného Európskeho harmonizovanéhoho daňového základu (CCCTB). Po írskej intervencii predseda Komisie Barroso vyňal CCCTB z materiálu Stretgické priority Európskej komisie na rok 2008.

Podobne ako Poľsko má Írsko obavu o svoju autonómiu v oblasti úpravy umelého prerušenia tehotenstva. Na rozdiel od Varšavy, ho tento strach nedohnal k vyjednaniu výnimky z platnosti Charty základných ľudských práv, ktorá sa s Lisabonskou zmluvou stane právne záväzná.

Zmluva má podľa niektorých prieskumov nízku podporu medzi írskymi farmármi, ktorí sú nespokojní z krokmi Komisie pri jednaniach vrámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Obávajú sa znižovania dovozných ciel na potraviny a konkurencie lacného dovozu z poza hraníc Únie.

Nebude to len írske referendum, ktoré podmieňuje aktivitu Komisie. Exekutíva prišla o časť svojej dynamiky aj odchodom dvoch komisárov rok pred vypršaním mandátu EK. Cyperčan Markos Kyprianou aj Talian Franco Frattini dali prednosť kariére šéfov diplomacií vo svojich krajinách. V dôsledku Frattiniho obdchodu z postu komisára pre vnútorné veci a bezpečnosť bol Barroso dokonca donútený vymeniť portfóliá medzi Talianskom a Francúzskom.

Už dávnejšie sa hovorí o tom, že José Manuel Barroso ašpiruje na daľších päť rokov na čele Komisie, čo je, ako píše denník Financial Times, ďalší dôvod pre to, aby „nevýril vodu“.