Komisia požaduje uvoľnenie ďalšej tranže z pomoci pre Grécko

Valdis Dombrovskis (vpravo). FOTO: EC

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici požaduje urýchlené riešenie sporu týkajúceho sa pokračovania pomoci pre Grécko.

Moscovici vyzval veriteľov, aby našli riešenie týkajúce sa ďalšej pomoci na štvrtkovom (15. 6.) stretnutí Euroskupiny a odvrátili tak hroziacu novú krízu.

Nová kríza z ničoho?

“Musíme nájsť riešenie na najbližšom stretnutí,” povedal Moscovici v rozhovore pre nemecký týždenník Wirtschaftswoche. “Bolo by nepochopiteľné, keby sme z ničoho vytvorili novú krízu.”

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecko-sa-dohodlo-s-veritelmi-prijme-reformy-ocakava-okresanie-dlhu/

Grécku hrozí, že sa bez uvoľnenia ďalšej tranže z finančnej pomoci v júli dostane do platobnej neschopnosti, keďže nebude mať na zaplatenie dlhopisov vo výške 7 miliárd eur. Veritelia doteraz blokovali uvoľnenie ďalších peňazí zo záchranného balíka.

Dôvodom je spor medzi Nemeckom a Medzinárodným menovým fondom (MMF) týkajúci sa udržateľnosti gréckeho dlhu a potenciálneho zníženia dlhovej záťaže krajiny.

Grécko splnilo svoje záväzky

„Myslíme si, že Grécko splnilo svoje záväzky,” uviedol včera v Bruseli podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecko-ohrozuje-bankova-kriza/

Vo fiškálnej oblasti Atény výrazne prekonali stanovené ciele, upozornil Dombrovskis. Pokiaľ ide o štrukturálne reformy, „teraz nastal čas prejsť k ďalšiemu vyplateniu”. Neistota z posledného času „má už teraz negatívny vplyv na grécku ekonomiku”, varoval Dombrovskis.

Preto je dôležité, aby európske inštitúcie dokončili hodnotenie plnenia záchranného programu. To bude potom základom pre diskusie na zasadnutí Euroskupiny, ktoré sa bude konať o týždeň v Luxemburgu.

EK nepatrí medzi veriteľov Grécka, tými sú krajiny eurozóny. Komisia však v každom prípade požaduje, aby sa dalo jasne najavo, že Atény sú na správnej ceste k riešeniu svojich problémov.