Komisia sa bráni v súboji s Berlusconim

Pozadie

Taliansky premiér sa vyhráža, že zablokuje rozhodovanie v Európskej únii pokiaľ eurokomisárom a ich hovorcom nebude zakázané dávať verejné vyhlásenia. Vraj to pomáha opozícii.  

Neštandardná požiadavka talianskeho premiéra bola reakciou na správy v talianskej tlači, ktoré naznačili, že Európska komisia kritizuje Taliansko za jeho prístup k imigrantom. EK si vyžiadala informácie z Talianska aj Malty o prípade, v ktorom bola loď s africkými imigrantmi vrátená do Líbye bez toho, aby migranti vrátane žien a detí dostali šancu požiadať o azyl.

„Moja pozícia bude nespochybniteľná a jasná: Nebudeme odovzdávať náš hlas, čím fakticky zablokujeme činnosť Rady, ak nezabránia európskym komisárom a ich hovorcom, aby sa verejne vyjadrovali o akejkoľvek otázke“, povedal Berlusconi. Podľa neho by mal mať právo vystupovať verejne len predseda Európskej komisie.

Otázky

 „Ak existujú problémy, ktoré ovplyvňujú členské štáty ako napríklad Taliansko, musíme žiadať niekoľko vysvetlení, informácií a to je to, čo sme urobili“, cituje reakciu komisára zodpovedného za oblasť spravodlivosti, bezpečnosti a slobody Jaquesa Barrota agentúra AFP.

„Konáme ako je našou úlohou… Nemyslím si, že stojí za to rozjímať o veciach, ktoré sú podľa mňa irelevantné“, povedal tiež Barrot. Zastal sa aj svojho hovorcu, ktorý novinárom povedal, že zraniteľní migranti – matky a deti by nemali byť len tak vrátení bez toho, aby sa ich prípad preskúmal.

Podľa komisára spočíva problém v tom, že legitímni utečenci občas prichádzajú do Európy spolu s ilegálnymi imigrantmi.

Berlusconiho sa naopak zastal šéf stredo-pravej skupiny v EPP (do ktorej patrí aj Berlusconiho strana) Joseph Daul, ktorý povedal: „Taliansko má pocit, že si musí pomôcť s problémom ilegálnej imigrácie samo a Berlusconi má právo túto otázku otvoriť“.

„Každý je zodpovedný za to, čo hovorí. Samozrejme je veľký rozdiel medzi slovami a činmi a pokiaľ viem, nikto ešte nemusel odstúpiť len preto, že [Berlusconi ] buchol päsťou po stole.“   

Barrot odmietol tvrdenie Talianska, že Európska komisia nerobí dosť, aby pomohla krajinám ako je Taliansko a Malta, ktoré sú najviac vystavené problému ilegálnej imigrácie z Afriky a Blízkeho východu.