Komisia sa sporí s Radou, kto bude rokovať s Britmi

FOTO-TASR/AP (Francois Walschaerts)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

Prvý po-brexitový summit európskych lídrov nepriniesol jasnú odpoveď na otázku, kto bude viesť rokovania s Britmi o ukončení ich členstva v Európskej únii.

Lídri sa v stredu 29. júna stretli po prvýkrát len 27-člennom zložení odkedy Briti v referende rozhodli o brexite.

Presné pokyny budú neskôr

Ich vyhlásenie spresňuje, že je na britskej vláde, aby notifikovala Európsku radu o zámere Spojeného kráľovstva vystúpiť z Únie, pričom by tak mala urobiť „čo najskôr“.

„Pred podaním tohto oznámenia nie je možné uskutočniť žiadne rokovania,“ píše sa vo vyhlásení.

Presné pokyny k vyjednávaniu však lídri prijmú neskôr. „Európska rada ihneď po prijatí oznámenia prijme usmernenia na rokovania o dohode so Spojeným kráľovstvom. V nadväzujúcom procese budú Európska komisia a Európsky parlament zohrávať svoje úlohy v plnom rozsahu podľa zmlúv,“ hovorí vyhlásenie.

Komisia chce Junckera, Rada Seeuwsa

Členské štáty a Európska komisia sa však už od referenda sporia, kto bude viesť rokovania s Britmi.

Eurokomisári na svojom stretnutí v pondelok 27. júna podporili svojho prezidenta Jeana-Claudea Junckera, aby prevzal vedenie vo vyjednávaniach so Spojeným kráľovstvom.

Reagovali tak na rýchle rozhodnutie Rady EÚ, ktorá už minulý týždeň vymenovala za hlavného vyjednávača skúseného belgického diplomata Didiera Seeuwsa. Ten má v Rade viesť brexitový krízový štáb.

Konečné slovo má Rada

Členské štáty chcú mať pod kontrolou najmä to, ako bude vyzerať vzťah medzi EÚ a Britániou po jej vystúpení. Komisia by podľa európskych lídrov mala mať na starosti technickejšiu časť vyjednávania.

Obe strany sa odvolávajú na často spomínaný článok 50 Zmluvy o Európskej únií (ZEU), podľa ktorého sa dá oficiálne spústiť proces vystúpenia krajiny z EÚ. Podľa neho má konečné slovo Rada, ktorá po odsúhlasení v Parlamente za Úniu schvaľuje konečnú dohodu kvalifikovanou väčšinou.

Samotný článok 50 ZEU však nehovorí o tom, kto má za Úniu viesť vyjednávania. Odvoláva sa na článok 218 (3) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEU), ktorý stanovuje postup pri vyjednávaní medzinárodných zmlúv. Tam má hlavné slovo Komisia.

Parlament podporuje Komisiu

Práve znenie týchto článkov vytvára viditeľné rozpory medzi dvoma tábormi.

„Na základe Lisabonskej zmluvy by mali tento proces viesť členské štáty EÚ, teda Rada EÚ,“ uviedol pre EurActiv.sk hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Stano.

Slovensko 1. júla prevezme predsedníctvo v Rade EÚ.

Stanovisko, ktoré do redakcie EurActiv.sk zaslalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, naopak jasne hovorí, že „rokovania ohľadom článku 50 ZEU bude viesť Európska komisia“.

Za to, aby rokovania viedla Komisia, zahlasoval v utorok 28. júna aj Európsky parlament.

Každý má svojich právnikov

Obe strany sa pritom odvolávajú aj na odporúčania svojich právnikov.

Podľa stanoviska právneho servisu Európskej komisie, ku ktorému sa dostal portál Politico, „zďaleka silnejšie právne argumenty hovoria v prospech výkladu článku 50 ZEU v spojení s článkom 218 (3) TFEU, podľa ktorého môže byť za vyjednávača vymenovaná jedine Komisia“.

Stanovisko tiež označuje argumenty právneho servisu Rady za „nepresvedčivé“.  Sú postavené na tom, že Británia bude počas vyjednávania členom, a nie treťou stranou ako pri medzinárodných dohodách.

„Naopak,“ píšu právnici Komisie, článok 50 „považuje vystupujúci členský štát za tretiu stranu, ktorá sa nezúčastňuje rokovaní Rady a rozhodnutí o vyjednávaní“.

Iný vyjednávač, iná dohoda

To, kto bude hlavným vyjednávačom Únie môže vo veľkej miere napovedať,  ako bude vyzerať konečná dohoda medzi EÚ a Britániou.

Predseda Komisie Juncker sa už niekoľko krát vyjadril, že je pripravený prijať „tvrdý postoj“ voči Británii. Tým chce odradiť ďalšie členské štáty od toho, aby sa vydali podobnou cestou ako Briti.

Lídri členských štátov sú vo svojich vyjadreniach opatrnejší. Nemecká kancelárka Angela Merkelová necíti potrebu tlačiť na čo najskorší odchod. Nemalo by to trvať večne, ale ja nebudem bojovať za čo najkratší čas,” povedala.