Komisia zatiaľ nevie, aká je budúcnosť vzťahov s Tureckom

Rozšírenie, prevrat, Erdogan

(zdroj: TASR/AP Photo/Petros Karadjias)

Európska komisia včera zverejnila tzv. balík pre rozširovanie na rok 2016. Je to súbor správ o tom, ako uchádzači o členstvo v Európskej únii plnia jej predstavy o politických a hospodárskych reformách.

Tento rok zaujalo najmä Turecko a jeho odklon od demokratických hodnôt, naopak Albánsko je vraj dostatočne pripravené na otvorenie prístupových rokovaní.

Komisár pre európsku susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn musel na tlačovej konferencii čeliť otázkam o tom, či zmraziť prístupové rokovania s Ankarou. Hahnov krajan, rakúsky kancelár Christian Kern, je totiž jedným z najvýraznejších zástancov prerušenia rozhovorov.

Ozveny prevratu

Neúspešný pokus vojensky zosadiť prezidenta Recepa Erdoğana zhoršil vzťahy Turecka s EÚ hneď niekoľkokrát. Turci najskôr tvrdili, že únia neodsúdila puč presvedčivým spôsobom. Následne sa začalo ich zbližovanie s Ruskom, ktoré predtým naštrbilo zostrelenie ruského lietadla.

Posledný výrazný rozpor nastal v súvislosti so súdnymi procesmi s tými, ktorí sa mali na prevrate podieľať. Úrady zadržali vyše 30 tisíc osôb, vrátane vedúcich predstaviteľov kurdskej parlamentnej strany HDP.

Čítajte viac: Berlín nebude žiadať sankcie pre Turecko

Komisár Hahn včera uviedol, že protiopatrenia vlády zasiahnu celú spoločnosť, sotva sa dajú považovať za ochranné a v konečnom dôsledku krajinu destabilizujú. „Ankara si zjavne vybrala vzďaľovanie od Európskej únie,“ dodal.

Podobný názor má aj predseda EK Jean-Claude Juncker. Počas stredajšieho prejavu na známej vysokej škole College of Europe povedal: „Turecko sa každým dňom odvracia od Európy.“

Ak sa Turkom nepodarí dosiahnuť bezvízový režim s úniou, bude to výhradne Erdoğanova vina, tvrdí Juncker.

Pozitívne správy z Balkánu

Okrem kritiky Turecka zaznelo aj viacero pozitívnych informácií. „Perspektíva členstva v EÚ naďalej podnecuje transformáciu a upevňuje stabilitu krajín juhovýchodnej Európy a dôveryhodný proces rozširovania zostáva nenahraditeľným nástrojom, ktorý tieto krajiny posilňuje a pomáha im vykonávať politické a hospodárske reformy,“ povedal Hahn o šestici krajín západného Balkánu.

Hospodárska situácia sa postupne zlepšuje v celom regióne. Komisia vo svojej správe ocenila pripravovanú reformu súdnictva v Albánsku. Tá ju zaujala natoľko, že odporúča, aby členské štáty zvážili otvorenie prístupových rokovaní s Tiranou.

Albánsko by sa tak zaradilo po boku Turecka, Čiernej Hory a Srbska, s ktorými sa už prístupové rozhovory začali. Macedónsko naďalej zostáva kandidátskou krajinou. Potenciál získať tento štatút majú Bosna a Hercegovina a Kosovo.

Albánsko nie je ďaleko od otvorenia prístupových rokovaní, hovorí europoslanec Eduard Kukan (EĽS), ktorý sa v Európskom parlamente venuje vzťahom s krajinami Západného Balkánu. “Albánci za to vďačia predovšetkým systematickej reforme justície a reformám v oblasti štátnej správy. Tieto reformy je však potrebné v najbližšom čase implementovať. Pokiaľ sa to podarí a zlepší sa fungovanie justície, posilní sa boj proti korupcii a organizovanému zločinu, Albánsko bude príkladom pre ďalšie krajiny regiónu.”

Srbsko je spokojné

Vláda v Belehrade je s novým posudkom Komisie spokojná. Premiér Aleksandar Vučić označil správu za „dobrú a realistickú.“

Európska komisia hodnotí kladne spoluprácu Srbska so štátmi EÚ pri zvládaní migračnej krízy.

Migračná kríza podľa Kukana len podčiarkla dôležitosť stability tohto regiónu pre EÚ.

„V najťažších momentoch migračnej krízy to boli práve tieto krajiny, ktoré dokázali nájsť s EÚ spoločné riešenia. Krajiny západného Balkánu pritom konali často efektívnejšie a pohotovejšie ako niektoré členské štáty EÚ.“

Bilaterálne vzťahy s Kosovom napredujú podľa dohodnutého scenára.

„Je pre nás dôležité, že napredujeme takmer vo všetkých kapitolách,“ uviedol Vučić, „je tiež dôležité, že Komisia vníma pozitívne úlohu Srbska v regióne a pri migračnej kríze.“

Existujú body, na ktorých sa s Srbsko s Bruselom nezhodne. Výhrady smerujú k súdnemu systému zaťaženému politickými tlakmi a nedôslednej ochrane základných práv znevýhodnených skupín, akými sú rómske obyvateľstvo či LGBTI komunita.

Najväčšia kritika zaznieva za boj s korupciou, kde podľa včerajšieho hodnotenia prijaté opatrenia nepriniesli „zmysluplné výsledky“.

„Bude potrebné zvládnuť ešte niekoľko zásadných reforiem predovšetkým v oblastiach, ako je súdnictvo, či  sloboda médií,“ hodnotí vývoj Kukan, ktorý je predsedom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Srbsko.

V Srbsku má podľa neho integračný proces dostatočnú politickú a spoločenskú podporu. „Väčšina srbskej spoločnosti si uvedomuje, že tento proces sa pre nich stáva nevyhnutnosťou. Z druhej strany, občas rezonuje nacionalistický, pro-ruský,  či proti európsky sentiment, ktorý stále dokáže zmobilizovať časť spoločnosti. Hoci tieto prejavy nie sú dominantné, je potrebné, aby neprenikali do politického mainstreamu a dokázali sa im vyhnúť hlavné pro-európske politické strany.“