Komisia zvažuje voči Poľsku najtvrdší postup

Poľsko článok 7

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans počas tlačovej konferencie k situácii v Poľsku. Foto: Európska komisia

Európska komisia hovorila o krokoch poľskej vlády v oblasti justície na dnešnom zasadnutí kolégia.

Podľa prvého predsedu eurokomisie Fransa Timmermansa „výrazne zvyšujú ohrozenie vlády zákona v Poľsku“. Komisia už dnes vedie s vládou vo Varšave formálny dialóg o iných pochybných úpravách zákonov.

Dôsledkom legislatívy, ktorú práve prerokováva poľský parlament by bolo obmedzenie nezávislosti súdnictva, povedal na brífingu novinárom Timmermans.

Komisia dnes nedospela k rozhodnutiu, ako na tento vývoj bude reagovať, keďže zákony sú stále v legislatívnom procese.

 

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/polsky-parlament-chce-vyberat-vacsinu-clenov-sudnej-rady/

 

„Sme blízko“

Ak dôjde k ich schválniu je Komisia pripravená na budúco-týždňovom zasadnutí začať nové formálne konanie a dokonca nevylúčil aktivovanie článku 7 Lisabonskej zmluvy.

„Možnosť spustenia článku 7 bola súčasťou diskusie. Sme veľmi blízko k aktivovaniu článku,“ povedal Timmermans.

Článok 7 Lisabonskej zmluvy hovorí o možnosti potrestať členský štát, v ktorom dochádza k dlhodobému a systematickému porušovaniu základných hodnôt EÚ – medzi nimi demokracie, ľudských práv a vlády zákona.

Sankcie vyplývajúce z tohto článku sú pozastavenie členských práv, napríklad hlasovacie práva v Rade EÚ. Povinnosti členského štátu zostávajú v platnosti.

Rozhodnutie, či Komisia siahne po článku 7 bude podľa Timmermansa záležať na vývoji v Poľsku počas nasledujúceho týždňa.

 

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/vo-varsave-pokracuju-protesty-proti-reforme-justicie/

 

Komisia nemusí konzultovať s nikým, predtým než navrhne aktivovanie článku 7, (odsek 1). V druhom slede (odsek 2) však uvalenie sankcií predpokladá, že Európska rada jednomyseľne konštatuje, že v konkrétnom štáte naozaj dochádza k porušovaniu princípov, na ktorých stojí EÚ.

Maďarsko už opakovane avizovalo, že takýto krok nepodporí.

Na otázku EURACTIV.com, či si myslí, že to zájde až tak ďaleko, že Poľsko bude chcieť odísť z EÚ, Timmermans odpovedal, že krátka odpoveď znie – nie.

Timmermans sa spolieha najmä na ľudí v Poľsku.

„Nie som Nostradamus a predpovede mi veľmi nejdú, ale jednu si dovolím. Nie je možné, že Poliaci podporia vládu, ktorá bude obhajovať odchod z EÚ. Poľsko je omnoho silneješie ako člen EÚ, po prvýkrát za stáročia histórie. Poľsko je pánom svojho osudu a to je zčasti aj vďaka EÚ. To nie je niečo, čoho by sa Poliaci chceli vzdať.“