Kompromis o viacročnom rozpočte je zatiaľ nedohľadne

Európska komisia koncom júna minulého roka predstavila návrh rozpočtového rámca EÚ pre obdobie 2014 – 2020 na úrovni 1,025 bilióna eur. Na súčasné rozpočtové obdobie do roku 2013 bolo dohodnutých 976 miliárd eur.

Pokračujúce rokovania o jeho finálnej podobe členské štáty rozdelili do dvoch skupín – priateľov lepšieho využívania finančných prostriedkov a priateľov kohézie. Prvý blok presadzujúci nižší rozpočet tvrdí, že netreba míňať viac, ale lepšie. Návrh Komisie by sa podľa nich mal znížiť o 100 až 200 miliárd eur.

Druhá prokohézne orientovaná skupina, vrátane Slovenska, kladie dôraz na to, aby miera výdavkov na kohéznu politiku ostala rovnaká ako navrhla Európska Komisia. Túto pozíciu po včerajšom rokovaní ministrov potvrdil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík.

Na druhej strane však priznal, že rovnako neústupčivé sú aj krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom či Holandskom, ktoré tlačia na nižší rozpočet. "My sme tiež zdôraznili, že sme za lepšie využívanie prostriedkov, to však automaticky neznamená, že ich budeme krátiť," zdôraznil podľa TASR Javorčík. Premiéri priateľov kohézie sa 5. októbra zídu v Bratislave.

Zníženie viacročného rozpočtu Únie žiada v rámci nového negociačného balíka aj cyperské predsedníctvo. Komisár pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že návrh Komisie zohľadňuje súčasnú ekonomickú situáciu aj napäté rozpočty krajín.

"Predstavili sme minimum, ktoré sme považovali za určitú garanciu funkčnosti celého európskeho systému. A pokiaľ by sme mali dosiahnuť dohodu za cenu škrtov, musíme pomenovať aj konkrétne priority," povedal Šefčovič. "Ale s takto okypteným rozpočtom by sme len ťažko mohli napĺňať tie ambiciózne ciele, ktoré si EÚ hlasmi všetkých svojich členských krajín postavila do roku 2020," dodal.

Diplomati podľa Javorčíka musia k zásadnému kompromisu dospieť začiatkom novembra, aby tak pripravili pôdu pre politickú dohodu na pripravovanom mimoriadnom summite európskych lídrov v polovici novembra.

Snahou je rokovania uzavrieť do konca roka. Javorčík však upozornil, že to bude závisieť od celkovej politickej vôle členských štátov. Slovensko podľa neho má záujem dohodnúť sa.

(EurActiv/TASR)