Konflikt záujmov eurokomisárov: Karanténa sa predĺži

AP Photo/Kostas Tsironis

Goldman Sachs, americká banka, ktorá stála na počiatku globálnej finančnej krízy a automobilka Volkswagen, ktorá obišla prísnu európsku environmentálnu legislatívu o emisiách podvodným softvérom.

Obe tieto firmy nedávno angažovali bývalých členov Európskej komisie. Regulácie, ktoré európska exekutíva navrhuje, priamo vplývajú na ich biznis.

Goldman Sachs siahol priamo po bývalom predsedovi Európskej komisie (2004-2014) José Manuelovi Barrosovi. Banke má radiť s adaptáciou na brexit.

Chyba úsudku

Barrosov nástupca v čele eurokomisie Jean-Claude Juncker sa nad touto novinkou pozastavil s tým, že to môže posilniť nesprávny  pocit občanov, že „EÚ dominuje elita odtrhnutá od reality, ktorá je jednou rukou s medzinárodnými korporáciami“.

Kariérnu voľbu portugalského expremiéra posúdil špeciálny ad hoc etický panel, ktorý je vytvorený pre takéto situácie pri Európskej komisii. Konštatoval, že Barroso pravidlá neporušil, ale nepreukázal ani „zrelý úsudok“, ktorý by sa očakával od niekoho v jeho postavení.

„Bola som prekvapená, ako každý. Možno pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi by to bolo prijateľné, teraz je však svet iný. Po finančnej kríze si myslím, že je to znak veľmi zlého úsudku,“ komentovala Barrosa v dnešnom rozhovore pre Denník N dánska eurokomisárka Margrethe Vestager.

Barroso na kritiku, ktorá sa na neho vznášala reagoval tvrdením, že ide o predsudky, prípadne prejavy „antiamerikanizmu“.

Prípad Dánky Connie Hedegaard je iný, najmä v tom, že Hedeggard sa stala členom poradnej rady automobilky bez nároku na odmenu nad rámec pokrytia výdavkov. Vo svojej pozícii eurokomisárky zodpovednej za boj proti zmenám klímy (2009-2014) urobila veľa a získala si veľký rešpekt. Ako si pre EurActiv.sk spomenula zelená europoslankyňa Rebecca Harms, bolo to často napriek tomu, že jej práci Barroso veľmi nefandil.

„VW potrebuje ľudí ako Connie Hedegaard“, povedala Harms.

Mimovládka Coproprate Europe Observatory však v tomto kroku vidí snahu o „greenwashing“, teda skôr akési „zelené PR“, než úprimný záujem o zmenu.

Objektívne pochybenie sa na základe BahamaLeaks zistilo u bývalej eurokomisárky pre hospodársku súťaž z Holandska Neelie Kroes, ktorá vo svojom vyhlásení o konflikte záujmov nepriznala, že je stále vedená v riadiacich orgánoch off-shore firmy.

Vychladnúť

Hedegaard aj Barroso rešpektovali časovú karanténu (cooling off period), ktorú predpisujú pravidlá Európskej komisie. Kódex správania sa prikazuje eurokomisárom upovedomiť EK o akomkoľvek ďalšom pracovnom pôsobení v súkromnom sektore počas doby 18 mesiacov resp. 2 rokov pri šéfovi EK po opustení postu.

V prípade, že ide o pracovnú pozíciu, ktorá má priamy súvis s portfóliom, za ktoré bol člen Komisie zodpovedný, musí žiadať o posúdenie spomínaný ad hoc etický panel. Počas tohto obdobia majú výslovne zakázané lobovať u Komisie na akejkoľvek úrovni.

Dlhšie moratórium

Juncker zareagoval na volanie po sprísnení pravidiel promptne. V septembrovom prejave o stave únie sľúbil, že kódex správania členov kolégia komisárov sprísni „vo svetle nedávnych skúseností s členmi predchádzajúcej Komisie.“

Komisia včera postúpila Európskemu parlamentu návrh zmien v Kódexe správania komisárov s predĺžením obdobia, počas ktorého sa osoba musí vyhýbať akýmkoľvek konfliktom záujmov, zo súčasných 18 mesiacov na dva roky v prípade bývalých komisárov a na tri roky v prípade predsedu Komisie.

Aj po uplynutí tohto obdobia sú na základe európskych zmlúv bývalí eurokomisári povinní správať sa „v súlade s integritou“.

„Prirodzene, nie vždy prísnejšie pravidlá postačujú na zaistenie etického konania, sú však nevyhnutným východiskovým bodom,“ hovorí Juncker.

Na Slovensku žiadne podobné kódexy nemáme. Neexistuje žiadna norma brániaca bývalému ministrovi sa hneď po odchode z vlády zamestnať u firmy, pre ktorú zo svojej pozície formoval pravidlá.

Naopak, v Európskej komisii platia tieto obmedzenia až po úroveň stážistov.

Na národnej úrovni sú dobre známe prípady bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý začal takmer okamžite pracovať pre Gazprom, resp. Nord Stream AG, či bývalého českého premiéra Mirka Topolánka, ktorý sa po odchode z politiky tiež pohybuje v energetickom sektore.

Stret s demokraciou

Druhou chystanou zmenou v rámci pravidiel správania sa je zapájanie sa komisárov do volebného procesu. Dnes, ak kandiduje úradujúci eurokomisár vo voľbách do Európskeho parlamentu, musí si čerpať dovolenku.

To bol napríklad prípad slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča (vtedy zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu), ktorý v posledných eurovoľbách kandidoval z prvého miesta za stranu Smer-SD.

Podľa Junckera treba ale toto „stretnutie s demokraciou“ povzbudiť a komisárov nepenalizovať za to, že sa chcú nechať zvoliť do EP.

Európski komisári pri výkone svojej funkcie nezastupujú svoju krajinu ale širší európsky záujem. To môže v politickom súboji, ktorý sa pri voľbách do EP stále odohráva v národnej aréne dostať komisárov do istej formy konfliktu záujmov.

Na druhej strane, na to, aby sa niekto stal vôbec členom Komisie, potrebuje nomináciu národnej vlády.

Aby došlo k Junckerom navrhovanej zmene, musí sa upraviť rámcová dohoda z roku 2010 o vzťahoch medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou.

„Chcem, aby v budúcnosti členovia Komisie mohli – ako je to bežné vo všetkých našich členských štátoch – kandidovať v európskych voľbách bez toho, aby boli nútení vzdať sa plnenia svojich úloh, ako sa to v súčasnosti vyžaduje na základe rámcovej dohody. Voľby do Európskeho parlamentu sú a mali by byť nevyhnutným stretom s demokraciou,“ argumentuje Juncker.

V platnosti ostávajú regule, ktoré zabránia, aby sa na predvolebnú kamapaň využívali zamestananci alebo zdroje EK, čo by mohlo týchto kandidátov zvýhodniť oproti ostatným.