Koniec Schengenu? Dáni stavajú hranice

foto: hraničná kontrola, zdroj: TASR/ AP

Dánska vláda sa podvolila požiadavkám Dánskej ľudovej strany, ultrapravicovej, euroskeptickej a anti-imigračnej strany, ktorej podporu potrebovala pre schválenie plánu hospodárskych reforiem. Očakáva sa, že parlament sprísnenie hraničnej kontroly schváli.

„Súhlasili sme s trvalými hraničnými kontrolami a zavedieme ich tak rýchlo, ako to len bude možné“, povedal minister financií Claus Hjort Frederiksen pre kanál TV 2 News.

Minister tiež vyhlásil, že hraničné kontroly nebudú porušovať rámec Schengenskej dohody.

Schengenská dohoda zrušila kontroly na vnútorných hraniciach. Dánsko k nej pristúpilo, podržalo si však právo zaviesť určité opatrenia.

Politická dohoda vládnej koalície s Dánskou ľudovou stranou znamená investovanie do nových zariadení pre hraničnú kontrolu, sledovanie áut prekračujúcich hranicu videosystémom, a možnosť rýchlej pomoci polície, ak by to pohraničná služba potrebovala, hovorí sa vo vyhlásení.

Komisia je kritická

Schengenská zmluva síce vznikla mimo rámca EÚ, dnes už je však včlenená do európskeho práva. Dohľad nad jej dodržiavaním má Európska komisia. Tá požiadala dánske úrady o dodatočné informácie, aby mohla rozhodnutie posúdiť.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová minulý týždeň pripustila dočasné obnovenie kontrol na národných hraniciach "za výnimočných okolností" po tom, ako Francúzsko a Taliansko v snahe obmedziť prílev severoafrických imigrantov požadovali zmenu schengenského systému.

„Malo by byť jasné, že Komisia nemôže a nebude akceptovať akýkoľvek pokus o oslabenie zmluvy EÚ, či už ide o voľný pohyb tovarov, alebo osôb, na vnútorných hraniciach“, tvrdí vo vyhlásení hovorkyňa Pia Ahrenkilde Hansen.

Dnes sa v Bruseli koná mimoriadne stretnutie ministrov vnútra. Bude diskutovať o návrhu Komisie na zavedenie hraničných kontrol za „výnimočných okolností“, napríklad keď členská krajina nie je schopná chrániť vlastné hranice.

Opatrenia sú výsledkom tlaku Francúzska a Talianska a Komisia ich predstavila minulý týždeň. Zdôraznila však, že sú dočasné, a podmienené „špecifickými a jasne definovanými kritériami“, dohodnutými na úrovni EÚ.

Slovenský minister vnútra Daniel Lipšic možnosť zavedenia dočasných hraničných kontrol podporil.

Jednotní nie sú ani Dáni

Niektorí Dáni zavedenie kontrol kritizujú. Podľa nich je vytváranie bariér zlým signálom len pár mesiacov pred tým, ako v januári 2012 preberie Kodaň rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Vláda vyčlení 150 miliónov dánskych korún na investície do nového vybavenia a dátových systémov. Ďalšie peniaze pôjdu na zvýšenie počtu colných úradníkov a posilnenie polície – 35 miliónov v roku 2011 a postupne až 119 miliónov v 2015.

Minister Frederiksen je presvedčený, že kontroly prispejú k zníženiu kriminality a posilnia vnútornú bezpečnosť.

Hranice za dôchodky

Za súhlas vlády s požiadavkou na zavedenie kontrol mala Dánska národná strana podporiť súbor ekonomických reforiem, vrátane dôchodkovej. Líderka strany Pia Kjaersgaard však zdôraznila, že žiadny súhlas s penzijnou reformou nedali.

„K dohode o dôchodkovej reforme máme stále ďaleko“, povedala pre TV 2 News.

Dánska vláda chce zrušiť možnosť predčasného odchodu do dôchodku (v 60, namiesto 65 rokoch) a zvýšiť hranicu dôchodkového veku na 67 rokov. Príliš skoré odchody do penzie sú podľa nej príliš drahé.

Menšinová konzervatívno-liberálna vláda nedokáže presadiť reformu bez podpory pravicových populistov.

Čítajte viac – Barroso: Reforma Schengenu nie je improvizácia