Kontroverzný dodatok 171 skončil, pravidlá pre rastlinné alternatívy sa nesprísnia

Rastlinným výrobkom už nehrozí zákaz predaja v obaloch, v ktorých sa predáva aj mlieko.

Európska komisia, Rada EÚ a europarlament v trialógu odmietli dodatok 171 k reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Uznali, že sa treba vyhnúť ďalším obmedzeniam pre rastlinné alternatívy mliečnych výrobkov.

Rastlinné alternatívy mliečnych produktov sa už teraz nemôžu označovať napríklad ako „ovsené mlieko“ alebo „kokosový jogurt“. Dodatok 171 k reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky ale chcel ísť ešte ďalej, zakázať mal akékoľvek použitie podobných slov. Na rastlinných nápojoch by nemohlo byť napísané, že sú mliečnymi alternatívami, chutia ako mlieko, alebo majú menší dopad na životné prostredie. Obmedziť mohol aj využívanie kartónov, pretože sa v nich predáva aj kravské mlieko.

Skupina europoslancov chce zabrániť sprísneniu pravidiel pre rastlinné výrobky

Skupina 34 europoslancov volá po zastavení dodatku, ktorý by ešte viac obmedzil marketing alternatív mliečnych výrobkov. Europarlamentom už minulý rok prešiel, snažia sa teda presvedčiť členské štáty v rámci Rady EÚ. 

Poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik (Spolu, EPP) odmietnutie dodatku privítal.  „Takýto návrh by oklieštil nielen právo európskych spotrebiteľov na informácie, napríklad o uhlíkovej stope potravín, ale aj vážne znevýhodnil výrobcov rastlinných alternatív k mliečnym výrobkom, ktorých je aj na Slovensku stále viac,“ opísal situáciu.

Vyjadril zároveň radosť, že okrem iného aj vďaka spolupráci so Slovenským združením pre značkové výrobky sa podarilo vytvoriť tlak na relevantné inštitúcie a uvedený dodatok bol v rokovaní inštitúcií EÚ úspešne stiahnutý.

Wiezik sa tejto téme aktívne venoval a podpísal sa aj pod skupinový list 34 europoslancov z rôznych politických frakcií, ktorý európski zákonodarcovia adresovali eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo Januszovi Wojciechowskemu a portugalskej ministerke poľnohospodárstva Marii do Céu Antunesovej, ktorej krajina zaisťuje polročné predsedníctvo v Rade EÚ.

Europoslanci v tomto liste spoločne deklarovali, že nie je potrebné obmedzovať označovanie rastlinných produktov nad rámec už existujúcich reštrikcií a žiadali o jasné odmietnutie dodatku.

Zástancovia tohto návrhu argumentovali, že veľa spotrebiteľov kupuje rastlinné potraviny omylom, pretože si myslia, že kupujú mliečny výrobok, čo však podľa jeho odporcov nie je pravda, lebo ľudia si udržateľnejšiu alternatívu vyberajú cielene – pre svoje zdravie, ochranu zvierat či záchranu planéty.