Konzervatívci víťazia, riziko Brexitu rastie

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Hlasovanie o osude britského členstva v EÚ pred voľbami prisľúbil líder vládnych konzervatívcov David Cameron, ktorého strana vo štvrtkových voľbách nečakane získala väčšinu v dolnej komore britského parlamentu.

Migranti, sociálne zabezpečenie a európske otázky boli dominantnou témou britských volieb. Cameron svojim voličom naznačil, že v rámci EÚ „zaistí lepšie podmienky pre občanov Británie.“ Ich súčasťou by mala byť aj štvorročná lehota pre poľských, slovenských a iných európskych prisťahovalcov na získanie sociálnych dávok,  či podporovaného bývania.  

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker už potvrdili, že sú pripravení s Britániou rokovať o ústupkoch v oblasti nárokov imigrantov. Kategoricky však odmietajú Cameronové požiadavky o obmedzení  slobody pohybu v rámci európskeho trhu, ktoré by si vyžadovalo zásadnú revíziu základných zmlúv EÚ.

Referendum však nemusí nevyhnutne znamenať odchod Britov z únie. Britský premiér už naznačil, že podporí zotrvanie Británie v EÚ v prípade, že únia príjme „zásadné reformy.“

„Prioritou bude začať rokovania a to urobím už čoskoro,“ potvrdil Cameron vo svojom nedeľnom výstupe. „Už komunikujem s európskymi lídrami. Rokovania budú ako prvé a až potom bude nasledovať referendum,“ dodal.

Londýnsky starosta Boris Johnson verí, že „vyjednávania pod vedením Davida Camerona pomôžu dosiahnuť reformy, ktoré sú nie len v záujme Británie, ale aj celej Európy.“ Reformám sú údajne naklonení aj viacerí európski lídri. „Existuje viacero európskych štátnikov, ktorí s nami súhlasia, hoci zatiaľ nesmelo, ostýchavo a diskrétne,“ povedal Johnson.

Francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý doma čelí rastúcej popularite euroskeptickej strany Národný front, už naznačil, že je pripravený „diskutovať o pozícii Veľkej Británie v EÚ“ je však podľa neho nutné „rešpektovať pravidlá.“

Britský premiér bude čeliť aj opozícii vo vlastných radoch. Viacerí predstavitelia vládnych konzervatívcov už naznačili, že na zabránenie Brexitu potrebuje Cameron dosiahnuť „veľké ústupky.“ Napríklad dlhoročný konzervatívny poslanec John Redwood požaduje zásadnú reformu bankovej regulácie, dohľadu nad rozpočtami členských štátov, či opätovné „získanie kontroly nad vlastnými hranicami.“

Väčšina Britov chce ostať v únii

Aprílový prieskum verejnej mienky organizovanej spoločnosťou YouGov naznačil, že približne 45 percent opýtaných  Britov by hlasovalo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ, 35 percent si želá úniu opustiť. Približne 16 percent voličov ešte nemá jasnú pozíciu.

Nová správa think-tanku Open Europe zhodnotila, že najlepšou možnosťou pre Britániu by bola radikálna reforma EÚ. V prípade, že sa kráľovstvo rozhodne EÚ opustiť mohlo by podľa ekonóma Gerarda Lyonsa do roku 2030 stratiť až 2,2 percenta svojho HDP.

Odchod Britov z únie by okrem hospodárskeho rastu mohol vážne ohroziť aj jednotu Spojeného kráľovstva. Predstavitelia Škótskej národnej strany (SNP), ktorá vo voľbách utŕžila historicky najviac hlasov, už naznačili možnosť druhého referenda o odtrhnutí severnej časti ostrova v prípade, že voliči rozhodnú o odchode Británie z EÚ.

„Škótky hlas už nebude ignorovaný,“ vyhlásil bývalí líder SNP Alex Salmond krátko potom, čo opätovne získal miesto v dolnej komore britského parlamentu. Podobné hlasy sa podľa britského denníka the Guardian ozývajú aj z Walesu a Severného Írska.