Krajiny odmietajúce utečencov by to mali finančne pocítiť, varuje predseda Euroskupiny

Jeroen Dijsselbloem, Zdroj: TASR

Holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem chce krajinám, ktoré odmietajú prijať utečencov siahnuť na európske finančné prostriedky. Vyhlásil to v diskusii, ktorú v Haagu zorganizoval tamojší časopis Libelle.

„Poľsko prijíma iba obmedzený počet ľudí a to považujem za znepokojujúce,“ povedal s tým, že Varšava ročne dostáva z Bruselu výraznú finančnú injekciu. „Pomáhame budovať Poľsko – a oni by na oplátku mali prijať viac žiadateľov o azyl,“ zdôraznil Dijsselbloem.

Reagoval tak na minulotýždňové volebné víťazstvo euroskeptickej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, ktorá získala až 38 percent všetkým hlasov. Stala sa tak prvou poľskou stranou po páde komunistického režimu, ktorá má dostatok mandátov na to, aby vládla sama.

Podľa poľských analytikov sa budúci premiér Jaroslaw Kaczynski, brat zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského, v predvolebnom súboji často obracal k národným hodnotám a využíval ostrú proti prisťahovaleckú rétoriku. Počas jedného zo stretnutí napríklad vyhlásil, že moslimský prisťahovalci ohrozujú poľský katolícky spôsob života a prinesú do Poľska nové choroby a parazity.

Holandsko tento rok registrovalo viac ako 36-tisíc žiadateľov o azyl. Disjsselbloem nedávno oznámil, že 300 miliónov eur, ktoré vláda vyčlenila na zvládnutie krízy nebude stačiť. Minister v súčasnosti hľadá možnosti, ako zvýšiť krízový rozpočet na približne 1 miliardu eur.

Nové členské krajiny, vrátane Slovenska, by podľa predsedu Euroskupiny mali intenzívnejšie prispieť k riešeniu. Každoročne z Európskej únie dostávajú niekoľko miliardovú podporu,  Disjsselbloem si preto myslí, že EÚ môže žiadať určité protislužby.

„Inak by sme mali snáď časť rozpočtu EÚ, ktorá cez fondy smeruje napríklad do Poľska, Českej republiky a Maďarska, využiť na financovanie starostlivosti o žiadateľov o azyl v Turecku,“ citovala sociálneho demokrata holandská tlačová agentúra ANP.

EurActiv/TASR