Krajná pravica verí, že rok 2017 bude jej

Francúzsko, krajná pravica, Le Penová, populizmus

Marine Le Penová v novembri spustila svoju predvolebnú kampaň, (zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena)

„V roku 2016 sa zobudil anglosaský svet. Som si istá, že v roku 2017 sa zobudia ľudia v kontinentálnej Európe,“ vyhlásila v sobotu francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová.

Le Penová verí, že brexit a víťazstvo Donalda Trumpa pomôžu populistom v Európe. Na ich „kontra-summite“ v nemeckom meste Koblenz sa stretli najvýznamnejšie postavy krajnej pravice v Európe.

Okrem šéfky Národného frontu (FN) a domácich organizátorov z Alternatívy pre Nemecko (AfD) sa zúčastnili tiež predseda holandskej Strany slobody (PVV) Geert Wilders a líder Ligy Severu Matteo Salvini.

Táto zostava prilákala do mesta tiež 5 tisíc protestujúcich, medzi ktorými bol aj predseda nemeckých socialistov (SPD) Sigmar Gabriel. Viacerým médiám účasť na konferencii zakázali.

Iba PR akcia

Francúzska politička na stretnutí  načrtla scenár, ktorý by nasledoval po jej úspechu v aprílových prezidentských voľbách. Uviedla, že najprv by s EÚ rokovala o návrate „suverénnej moci“ do Francúzska a ak by únia jej požiadavky zamietla, navrhla by Francúzom odchod.

Aj ďalší účastníci konferencie sa pripravujú na voľby v roku 2017. Holandské parlamentné voľby sa odohrajú už v marci 2017, voľby do Bundestagu sú na programe v septembri.

Analytik Timo Lochocki pre agentúru AFP povedal, že akcia sa zamerala najmä na zvýšenie pozornosti. V minulosti zvykli nacionalistické tendencie v jednotlivých stranách ďalšie zbližovanie krajnej pravice prekaziť. „Ľudia volia tieto strany z čisto nacionalistických pohnútok a bez ohľadu na údajnú medzinárodnú spoluprácu,“ tvrdí Lochocki.

Konferencia patrila tiež kritike nemeckej imigračnej politiky. Le Penová a Geert Wilders vidia predsedníčku AfD Frauke Petryovú ako vážnu vyzývateľku kancelárky Angely Merkelovej. Wilders vyhlásil: „Európa potrebuje Frauke, nie Angelu.“ AfD však v doterajších prieskumoch zaostáva za vládnucou alianciou CDU/CSU o viac ako 25 %.