Krajná pravica založila v europarlamente skupinu

Marine Le Penová, Zdroj: EP

V Európskom parlamente vznikla nová politická skupina s názvom Európa národov a slobôd (ENF). Splnila sa tak ambícia francúzskej europoslankyne a šéfky Národného frontu (FN) Marine Le Penovej.

Po frakcii Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) pod vedením britského euroskeptika a vodcu Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Faragea ide už o druhú protieurópsky a protiimigračne zameranú skupinu v europarlamente.

V novej skupine budú okrem členov FN aj poslanci z holandskej Strany pre slobodu (PVV), rakúskej Strany slobodných (FPÖ), talianskej Ligy severu a separatistického hnutia z Belgicka Flámsky záujem. K nim pribudla jedna bývalá členka Britskej konzervatívnej strany a neskôr UKIP, britská europoslankyňa Janice Atkinsonová a dvaja zákonodarcovia, ktorí opustili poľskú krajne pravicovú stranu Kongres novej pravice (KNP).

Spolupredsedať skupine budú Marine Le Penová a holandský europoslanec Marcel de Graaf (PVV).

Pre vytvorenie politickej skupiny v EP treba najmenej 25 poslancov z najmenej siedmich členských štátov EÚ. Sformovanie skupiny prináša jej členom značné výhody v podobe financií a administratívneho zázemia ako aj väčšej viditeľnosti pri práci Parlamentu.

Le Penová mala vďaka svojim spojencom 37 poslancov z piatich krajín, chýbal jej však dostatočný počet národností, čo sa príchodom Britky a Poliakov zmenilo.

Národný front v minulosti vylučoval spoluprácu s lídrom poľskej KNP Januszom Korwin-Mikkem, ktorý bola aj na pomery francúzskej krajnej pravice príliš extrémny.

Podľa europoslankyňe Atkinsonovej pomohlo k vytvoreniu skupiny vylúčenie Jean-Marie Le Pena z Národného frontu. Marine Le Penová sa od svojho otca a dlhoročného lídra strany dištancovala po sérii jeho škandalóznych verejných vyjadrení.

Atkinsonovú vylúčili z britskej UKIP pre finančné machinácie. Novinárom povedala, že je „šťastná, že môže byť súčasťou historického momentu“, ktorým je vytvorenie skupiny ENF.

Za seba hovorí, že má viac spoločné s francúzskym národným frontom než s talianskym Hnutím piatich hviezd, ktoré zdieľa politickú skupinu v EP s UKIP (Európa slobody a priamej demokracie).

Niektorí europoslanci Národného frontu však nebudú členmi novej skupiny. Okrem Jean-Marie Le Pena, ktorého sa nikto nepýtal sa z vlastného rozhodnutia nepridá ani Bruno Gollnish a Joelle Bergeronová.

Program?

„Len teraz sme vytvorili skupinu, teraz musíme dať hlavy dokopy,“ hovorí na margo programu skupiny Le Penová.

Svoje ambície zatiaľ formuluje len rámcovo. „Európa národov a slobôd skoncuje so slepou uličkou, do ktorej sa dostala Európska únia.“

Jej politický spojenec, šéf holandskej PVV Geert Wilders dodal, že ENF bude „hlasom európskeho odporu“, lebo táto nová skupina bude obhajovať národnú identitu, prosperitu a zvrchovanosť.

Jedinou jasnou politickou preferenciou skupiny je rozpustenie eurozóny.

„Myslím si, že negociovaný exit z Grécka by bol lepší ako ich brutálne hodiť naspať do eurozóny, čo je hlúpe a škodlivé,“ povedala Marine Le Penová.

Kritizovala súčasné riešenia, ktoré podľa nej budú viesť k „cyperskému scenáru“, kde sa peniaze odpisovali priamo od majiteľov účtov bankách.

„Sporitelia majú všetky dôvody, aby sa obávali o svoje úspory v eurozóne“.

EurActiv.sk/TASR