Kroes asi čaká druhé kolo, v prvom nepresvedčila

Druhé kolo híringu by sa mohlo uskutočniť 26. januára, tvrdia členovia Európskeho parlamentu. Ďalšou možnosťou je, že Kroes absolvuje kolo otázok na stretnutí koordinátorov v parlamentnom Výbore pre priemysel, rozvoj a energetiku (ITRE) na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu tento týždeň.

Po minulotýždňovom vypočutí dezignovanej eurokomisárky sa členovia Parlamentu z Holandskej kresťansko – demokratickej (CDA) a Sociálno demokratickej strany vyjadrili, že ju budú chcieť počuť opäť predtým než sa rozhodnú.Obe strany argumentujú tým, že jej vystúpenie bolo príliš slabé. „Skutoční odborníci v tejto oblasti sa domnievajú, že sa nepripravila,“ povedala Corien Wortman – Kool z CDA.

Hlasy proti Neelie Kroes sú prekvapením, keďže jej pôsobenie v prvej Barrosovej komisii v pozícii eurokomisárky pre hospodársku súťaž, sa vo všeobecnosti vníma pozitívne.

Niektorí členovia výboru ITRE dokonca zamýšľajú poslať predsedovi EK Barrosovi list, v ktorom žiadajú, aby znovu zvážil menovanie Kroesovej. Podľa členov Parlamentu, ktorí sa zúčastnili nedávneho stretnutia Výboru pre priemysel, by mohli jeho členovia poslať list Barrosovi už na začiatku tohto týždňa.

Iné zdroje hovoria, že vír, v ktorom sa Kroes ocitla, je iba búrka v pohári vody, ktorá čoskoro utíchne. Kroes sa podľa nich stala obeťou politikárčenia, ktoré sprevádza vypočutia Komisie.

Členka ľudovcov a bulharská dezignovaná komisárka Rumjana Želeva sa totiž dostala pod paľbu pre svoje slabé odpovede na minulotýždňovom vypočutí a čelí možnému vylúčeniu z navrhovanej Komisie. Ak Želeva sama neodstúpi, členovia Parlamentu môžu recipročne usilovať o vylúčenie z inej parlamentnej skupiny liberálov či sociálnych demokratov.

V tom prípade by bola Kroes, ktorá je členkou liberálov, prvá na rane, hovoria členovia Parlamentu.