Kroesová bude mať v kabinete princa

Constantjin je najmladší syn obľúbenej holandskej kráľovnej Beatrix. Podľa medializovaných správ by mal pomáhať Neelie Kroesovej s jej digitálnou agendou v novej Európskej komisii.

Výber princa ale nepomáha cieľu mať v kabinetoch eurokomisárov čo najmenej ľudí z rovnakej krajiny, z ktorej pochádza komisár. Kabinety by totiž mali byť multi-národné a bez národných tlakov. Je preto kontroverzné, že Kroesová sa rozhodla siahnuť po jednom z najprominentnejších symbolov holandských záujmov.

Hovorca komisie v tom ale problém nevidí: „Záleží len na tom, že pravidlá boli rešpektované“, povedal. Podľa nich musí kabinet každého komisára obsahovať ľudí z troch rôznych krajín EÚ. Ich celkový počet pri tom nesmie presiahnuť osem. Platí tiež, že z dvojice hovorca a šéf kabinetu môže byť z rovnakej krajiny ako komisár len jeden. Žiadne pravidlo nehovorí nič o členoch kráľovských rodín.

Kroesová nie je prvou holandskou eurokomisárkou, ktorá udržiava blízke styky s kráľovskou rodinou. Princ Constantijn už v minulosti pracoval v najužšom tíme Hansa van den Broeka, člena Santerovej Komisie, ktorá musela na sklonku svojho mandátu rezignovať.

Medzičasom si jedna z dcér Hansa van den Broeka zobrala za manžela princa Mauritsa, syna jednej zo sestier kráľovnej Beatrix.

Nie je to po prvýkrát, čo je Neelie Kroes stredobodom diskusie o konflikte záujmov. V roku 2004 musela ako dezignovaná komisárka pre hospodársku súťaž prejsť náročným híringom, v ktorom musela preukázať svoju nezávislosť a prisľúbila, že v prvom roku v úrade sa bude vyhýbať prijímaniu rozhodnutí týkajúcich sa spoločností, s ktorými prichádzala do styku počas svojej predchádzajúcej kariéry.

Pred tým než sa stala komisárkou, sedela Kroesová v správnych radách silných spoločností v  rôznych oblastiach ako je doprava či finančný sektor.

Jej nová úloha v druhej Barrosovej komisii zatiaľ nevyvolala žiadne pochybnosti o konflikte záujmov až do správy o princovi. Poslancom EP sa ale na híringu zdalo, že Kroesová nebola pre svoje nové portfólio dostatočne pripravená, preto musela ako jediná absolvovať aj druhý híring.